10 Temmuz 2014 Perşembe

"Neden insan hep kendine köle?"


Gizemli yazar Emre Yılmaz'ın Genç Bir İşadamına'sını geçen yaz okuyabilmeşken, Şeytanın Fısıldadıklarını okumak  bu yaza kısmet oldu. Deliduman  sonrası biraz da tesadüfen başladım Şeytanın Fısıldadıkları'na. Genç Bir İşadamı'na sonrası dil ve üsluba alışkın olduğum için abartılı methiyeler düzmeye gerek görmesem de, sevdim Şeytanın Fısıldadıklarını. Ne olursa olsun, okuduğu satırları çizmeyi seven bir ergen var içimde ve Emre Yılmaz kitapları da bu anlamda çok da uygun satırları içinde barındırıyor
Özellikle iş hayatında, "niye bu çileyi çekiyorum" ben diyenler için, kışkırtıcı bir kitap Şeytanın Fısıldadıkları. Bazı güzide kısımları paylaşıyor, genç kurumsallara da en azından bir Emre Yılmaz kitabı okumasını öneriyorum.
 
"İnsan hayatta istediklerine ulaşmada göstereceği aşırı gayretkeşlik, ısrarcılık ve kararlılık hayatın bütün mucizelerini, tılsımlarını ve kerametlerini küstürür.

Hayatımın yüzde elli hissesi kısmetin elindedir; yüzde kırk dokuzu zaruretin; yüzde biri ise çabanın.

Zaruret ve kısmetle pazarlık yapılmaz. Çaba ise yüzde bir hissesine bakmaz; anasının nikahını ister. Düş kırıklıklarımızın yegane sebebi ise, çabanın hissesini daha yüksek sanmamızdır.

Zaruret ve kısmet olmasa çabalamaktan resmen ölürdük.

Yine de hiçbir şey yapmayanların başına gelenler kader;

Bir şeyler yapanların başına gelenler ise kısmettir.

Ona göre.."

1 yorum:

varol döken dedi ki...

alıntıladığın kısmından anladığım kadarıyla bok gibi kitapmış.

hoş buldum teşekkür ederim:)