9 Ekim 2012 Salı

"güneşi beklerken"

Bora'nın Kitabı (gizli anların yolcusu vol.2)

Kolay okunan yazar aynı zamanda sevdiğiniz yazar ise kayıtlara geçsin ben Ayşe Kulin'i seviyorum sayın okur. Tam bir hafta önce aldığım ve fotoğraf cekme derdinden pek de kapağını açmadığım kitabını bugün bitiriyorsam kendisi için okunabilir kitap yazmayı biliyor diyebiliriz sanırım.

Bora'nın kitabı bir devam kitabı ve ne tesadüftürki, bir yıl arayla çok da paralel zamanlarda okudum iki kitabı da. Gizli anların yolcusunu burun ameliyatım öncesinde ve sonrasında okumuştum ki, nekahet döneminde kendinizi kaptırdığınız bir kitabın ne kadar iyi geldiğini okuyan bilir (bir önceki ameliyat kitabı için bknz. Olasılıksız). Kaldıki ben her iki operasyonun başlamasına 5 dakika kalana kadar kitapla kendini oyalayan bir manyak olduğumdan narkoz öncesi kitap seçiminin önemine inanırım.

Gizli Anların Yolcusu çabuk okunabilir olmakla birlikte benim gözümde biraz oldu bittiye getirilen bir kitaptı. Özellikle uzun süre heteroseksüel olan bir erkeğin bir anda gay oluşunu (aslını bu durumda biseksüel demek daha doğru) fazlasıyla oldu bittiye getiren roman tecavüze uğradığı için gay olan diğer karakteri ile fazlasıyla klişe barındırdığı için sanırım bu kadar çok okundu.

Ve bir çok okunan yazar klişesi olarak da çok satan kitabın devamı da bir yıl geçmeden çıktı. Şimdi bendeniz Ayşe Kulin'e sevgimden (ya da asaletine hayranlığımdan) bu iki kitabın da işin başında planlandığını, hatta aynı süreçte yazıldığına inanmak istiyorum.

Kitap yayınlamanın öncelikli amacının para kazanmak olduğunu hatırlayınca, ilk kitabın gördüğü ilginin ikinci kitabı yazdırdığı sonucuna varıyorum ki, o zaman da kitapla gönül bağım kurulamadan kopuyor.

Nihayetinde ilk kitapta Bora'nın hayatına dair bazı bilinmezleri netleştirmek adına yazılsa da sonu belli, bu nedenle de sürükleyicilik açısından ilk kitabın gerisinde kalıyor. Hatta bana sorarsanız fazlaca zorlama hissi uyandırıyor.

Bana göre bu kitap gizli anların yolcusu'na eşcinsellerden gelen tepkilere de cevap olarak yazılmış. Bora'nın iç dünyasını anlatarak, ilk kitapta oluşan gizeme cevap verme amacı güden öykü bana göre hiçbir yerde "aa" dedirtmedi. Bu demek değildir ki, üçüncü kitap yazılsa okumam, pek tabi koşa koşa gider ve bir çırpıda da bitiririm. Çünkü sanırım benim için bazı dönemler iyi kitap bazı dönemlerde sürükleyici kitap okumak önemli. Ve bence Türk edebiyat dünyasında da bunu Ayşe Kulin kadar iyi yapan yok.

Kaldı ki kendisi ne kadar güzelse bir o kadar da çalışkan bir yazar ki, sürekli raflarda yeni kitaplarıyla yer buluyor. Yalnız insanın kendi yazdığı romana yine kendi yazdığı siir kitabından bir sürü alıntı koyması da abesle iştigal, onu da belirteyim.

Bu yazıdan çıkartılmayacak sonuçlar;

Ayşe Kulin'in menajeri Barbaros Altuğ'un aynı zamanda Perihan Mağden'inin de menajeri olmasını niyeyse benim yargılarımı bir türlü anlamlandıramıyor. Çünkü uyuzluk anlamında birbiriyle gayet uyusan Altuğ-Mağden ikilisinin yanında güzel Kulin fazla asil kalıyor.

Başlık şarkısı Mor ve Ötesi'nin yeni albüm adı.

7 yorum:

varol döken dedi ki...

ayşe kulin okudum bu kitabı okumadım, röportajlardan falan bayağı bir iğreti geldi, ticari kitap olur da ısmarlama kitap olmaz sanki. ben de kitap bulamıyorum artık. ama ayşe kulin dünyada kalan son yazar olsa okumam artık (yorumu abartıyla süsleyip inandırıcı olma sendromu)

malumafatrus dedi ki...

sinirli ve tepkili olmak için dünyaya gelmiş burçlar koç, aslan yay ifadesini bir sen bir de ben pekala doğruluyoruz Varol.

varol döken dedi ki...

hiç'in bütün teaser'ları berbat!

varol döken dedi ki...

cevap vermemenden beni kıskançlığımda baş başa bıraktığını anlıyorum:) ama gerçekten çok kötü ya, tiyatral, ayrıca direkt kitaptan aynı cümleler var, ben de yaptım bunu ama bayağı yeri de değiştirmiştim:(

malumafatrus dedi ki...

3. teaserı daha izleyemedim, sessizliğim bundan:)

Hakan Günday bana sorsaydı Ümit Ünal'la o iş olmaz derdim ben zaten.

Bir de ben filmi izleyip eleştirmeyi bekliyorum sanırım. Yoksa kıskançlıkta bir aslan burcunu asla yalnız bırakmam:)

varol döken dedi ki...

Ya bu film değil kitap okuma günü gibi olmuş.

4-
http://www.youtube.com/watch?v=VvNrsW_PTuc&feature=related

5-
http://www.youtube.com/watch?v=OINdvGvuyag

malumafatrus dedi ki...

Bence film niyeti ile beyaz perdede izlenecek tiyatro oyunu çekmişler...bir de o seslerden çıkacak oyunculardan da hiç umutlu değilim...