25 Temmuz 2012 Çarşamba

"bak bak sıkılmamışız aslında"


Kaş size "yapılması gereken!" birçok aktivite sunsa da, onları yapıcam diye karşı yaka Meis'i gidip görmezseniz hatrım kalır sayın okur.

Schengenbaba sağolsun tatil planımızı görebildiğimiz kadar ada da görelim diye yapmıştık ve ilk durağımız bu kadar yakınken nasıl başka bir ülkeye ait olur dediğimiz Meis'ti.

Meis bu kadar yakın olsa da, schengeniniz de olsa karşıya gidemiyor, turların kapısını çalıyorsunuz. Genel olarak hangi turla giderseniz gidin 50 TL tur bedeli+15 TL yurt dışı çıkış harcı ödüyorsunuz. Seçtiğiniz tur şirketine göre kredi kartı ile ödeme şansı da bulabilirsiniz. Pasaportunuzu bir gece önceden onlara teslim edince harç vb işler de hallediliyor. Sabah 10.00 da turlar başlıyor ama arada 16.00'da da olan sefer var ki, nedense ben onunla gitmenin daha keyifli olacağına inanıyorum.


Yazının daha başından fikrimi beyan edebilirim ben Meis'i pek sevdim. Kafa dinlemek için, miskinlik yapmak için pek güzel bir küçük sahil kasabası. Mavi mağara diye bir yeri varmış ki, gemiden indikten sonra sizi oraya veya yüzme yerlerine götürecek botları bulabilirsiniz.


Biz adanın merkezinde yaklaşık 5 saat geçirdik ve daha da zaman olsa gayet keyifle kalabilirdik. Adanın tam ortası sayılabilecek bir yerde önce kahvemizi içtik ki, buzlu kahve derseniz bildiğiniz buzlu Nescafe getireceklerdir onu bilin ve ona göre sipariş verin.

Adanın bir diğer ucundaki otelin önünden denize girdik ki adanın merkezinde denize hop diye girme durumumuz pek olmadığı için 3 Euro verip şemsiye ve şezlonglarından yararlanarak serinlemek pek şahane oldu.

Meis küçük balıkçı kasabası imajını destekleyen birçok sahil restoranına sahip. Biz Alexandra's restraurantta yedik yemeğimizi ve pek de memnun kaldık ama diğerlerinin de gayet keyifli yerler olacağına dair pozitif önyargılarım var.

Kaş'a fotoğraf makinası ile gelenleri eli boş döndürmeyecek kadar güzel fotoğraflar çekilebilir bir yer Meis. Öyle ki sadece cep telefonu ile hayatımın en güzel fotoğraflarını çektirdim ve yeni hobim instagram için de epey fotoğraf çektim.

Dönüş yolunda klişe bir Türk faaliyeti olarak free shop'a uğradık ki, oraya bir Meis bakkalı demek sanırım daha uygun olacaktır. Yine de uğramamak şanımıza yakışmazdı, biz de es geçmedik. Free shop'lardan ziyade Yunan bakkalarından bacardi breezer alırsanız, Meis'i daha güzel hatırlayabilirsiniz bence.


Bir sonraki yazıda bahsedeceğim üzere (aslında önce Sakız adasını yazdım ama gezme sırasına göre yayınlıyorum) Meis'i görüp de bütün Yunan adaları da böyledir gibi bir kanıya kapılmayın. Malumunuz bir elin beş parmağı da aynı değil. Biz yapamadık ama siz uygun bir tur/tekne bulursanız Simi'ye gidin görün, bana da yol gösterin lütfen.

Bu yazıdan çıkartılmayacak sonuçlar:

  • Rivayet o ki Meis Yunanca'da göz demek ve Meis'e yolculuğunuz vesilesi ile Kaş ile göz arasında da bulunma (foursquare insanları için check in fırsatı kaçmaz) klişesini gerçekleştirebilirsiniz.
  • Tabi şu da var, Meis'e Meis diyenler genelde Türkler. Gördüğüm bütün Yunan restoranları masa üstlerine ada haritasını içeren bir örtü seriyorlar ki, orada da göreceksiniz adanın İtalyan'lardan kalma ismi Kastelorizo.
  • Kaş pazarı olmasa Meis aç kalır diye bir laf var ki, Meis'lilerin Cuma günkü pazarı kaçırmaması ve tüm turlarla da yiyecek taşınması bu sözü haklı çıkartıyor.
  •  Bu günübirlik seyahat sonunda iki adanın etkileşmesinden keşke Kaş da mimari olarak nasibini alsaymış ve binaların şekli biraz Meis'e benzeseymiş diyorsunuz. Bu sayede Kaş çiftekavrulmuş lokum kıvamına erişirdi kanımca.
 ps. başlık şarkısı gene Malt ile Evdeymiş. 

11 yorum:

varol döken dedi ki...

kimse buraya yorum yazmamış ben çökeyim bari.ama ne yazacağımı bilmiyorum. bir sinirlenesim var ama ne tarafa doğru bilemedim. ben kaş'a gidemedim diye mi acaba? kendimle çeliştim bu yorumda. fery nerede allahaşkına?kapat yorum.

malumafatrus dedi ki...

tatil konuşmalarından anladığım kadarıyla herkes kaş'a gidiyor, bu nedenle zaten bu ara gitmek istemeyedebilirsin Varol.

Ama tatil şart. İki günlüğüne de olsa bir yerlere gitmek lazım. Hatta bana hafta sonu gidecek yerler önerirsen, ben senin yerine de giderim şeklinde uyuzluk yaparım.

içinde feri geçen yorumları kendisine fw etsem de, bizi kaele almıyor galiba. Fery bizi unuttu. kapat yorum.

varol döken dedi ki...

hafta sonu değil de bayramda ayvalık ada kamping yolları gözüküyor ama arkadaşım çok fakir. ben bıktım fakir arkadaşlardan. artık zengin arkadaş istiyorum. medrese'de hep fakirlerle dolu. hem zengin hem sanatçı olan yok mu? tatilsizlik başıma vurdu sanırım. siz hafta sonu saroz'a gidin, bir yer vardı adını unuttum dur bir öğreneyim, çok güzel diyorlar. kamping ama yerse:)

Fery... dedi ki...

Fery burada :) bazen çok geç okuyorum ki bunları da çok geç okudum o zaman yorum yazmak anlamsızmış gibi geliyor bir de sen Meis'i beğen Kaş'ı eleştir cık cık cık :)

malumafatrus dedi ki...

ya ben de bu yazıları çok oldu ve senin yorumundan mütevellit Kaş'ı nasıl eleştirdim ki diye bir sorgu yapma gereksinimi duydum:)

Kaldı ki Kaş ve Meis'i mimarileri dışında pek ayrı düşünmüyorum, bilakis konsept olarak değerlendiriyorum.

Beni tanıyan biri olarak eleştirmeden sevmemin mümkün olduğunu az çok bilirsin:)

Ve ayrıca fırsatım olsa ikisine de tekrar giderim, bunu da yanlış anlaşılmaları ortadan kaldırmak için belirteyim.

Fery... dedi ki...

heh şöyleee :)

varol döken dedi ki...

eleştirdi eleştirdi, kaş'a cihangir gibi bile dedi fery. bence eşgalini kaş belediyesi'ne verelim bir daha kalkan'dan ötesine almasınlar bayan çokbilmişi!

Fery... dedi ki...

Bir sıfat bir insana anca bu kadar yakışır :) bayan çok bilmiş :)

malumafatrus dedi ki...

doğru yazabilseydim, nickim de bu imajıma cuk diye oturacaktı ama işte harf kaydırması oldu:)

varol döken dedi ki...

yalnız sayende ben kelimenin aslını unuttum, malumaftarus muydu malumatarusaf mıydı neydi?

malumafatrus dedi ki...

Ben de arada tereddüte düşsem de kelimenin doğrusu malumatfuruş.Ama artık google'a malumafatrus yazınca "malumatfuruş mu demek istedin gerizekalı" diye sormuyor..anlayacağınız google da beni seviyor:)