9 Eylül 2011 Cuma

"görünen o ki yaşadığımız herşeyin bir bedeli, çekiciliği vardır yalnizlıkların"


Ülke olarak bizden olmayanı anlamamak, anlamak istememek gibi pek hoş özelliklerimiz var. Bu yüzdendir ki, yeni sezon dizilerinin hayatımıza girmesi üzerine yapılan muhabbete ; dizi izlemeyen birinin “deli bunlar herhalde” demesini gayet normal karşılıyorum.

Bense özellikle twitter kullanıcılarının arasında, ilgilensin ya da ilgilenmesin o akşamki dizinin konusuna, maçtaki tüm gelişmelere maruz bırakılmasına rağmen hala merak edip TV’yi açmayanları tebrik ediyorum.

Ben her şeyi biliyim ama hiçbirine bağımlı olmayıncılardan olduğum için, tez vakitte tüm yeni diziler hakkında bir kanı elde etmeye çalışıyorum. Ve sayısız şahane süper ıvır zıvır!! dizi olsa da, Behzat Ç’nin yeni bölümleri başlamadan tv boşluğumun sona ermeyeceğini düşünüyorum.

Geçen sene Fatmagül’ün suçu ne’de olduğu gibi bu senede İffet’te tecavüz’ün bu kadar konu edilmesini de Pınar Öğünç haricinde kimse tarafından konu edilmediği için tehlikeli buluyorum. Bu kadar dizinin, hepi topu 5 temel konu etrafında dönmesi bir yana, her sene eski bir film veya dizinin de yeni versiyonu çekilmesi zaten durumun trajikliğini gösteriyor. Ama medyamızın filmlerdeki sevişme sahnesi ile dizilerdeki tecavüz sahnelerinden öte bir ilgi alanının olmaması da gün geçtikçe daha kötü duruma gideceğimizin işaretini veriyor.

Ve haftanın en konuşulan dizisi Kuzey Güney’de Kıvanç Tatlıtuğ ve vücudunun zoom konusu olması da bu mantığın bir ürünü. Artık sadece kadın değil, erkek de bir cinsel obje olarak pazarlanıyor ki, bundan sonraki adım ne olacak gerçekten merak ediyorum.

Tanımayanlar için de Kuzey Güney’deki pek tekin olmayan kadın başrol oyuncusunun Öykü Karayel olduğunu, kendisinin Krek’in “Güzel şeyler bizim tarafta’da” döktürdüğünü ve yüzünü çok güzel bulduğumu da belirtmek istiyorum.

Tuhaf bir şekilde, Star Tv’de bir dizinin tutmayacağını düşünüyorum ki, bunun nedeni yayının teknik özellikleri de olabilir. (Behzat Ç, çekimlerinde ışık, parlaklık vb gerekmediğinden belkide Star’a cuk oturmuştur)

Örneğin, bahislerimde Fahriye Evcen ile Cansel Elçin’in oynadığı dizinin kesinlikle tutmayacağına oynuyorum. Bir kere iki insanın yakışması denilen şey, o ikisinde yok. İkisi de fevkalade soğuk ama Fahriye Evcen yine de kazuletlikte açık ara birinci. Bir de Cansel Elçin gibi birine, serseri düzenbaz tipi olmamış diyoruz ve oyumuzu 13 bölümü zor görürden yana kullanıyoruz.

Yine aynı denklemle, Nurgül Yeşilçay ve Murat Han çiftini de ideale yakın olarak değerlendiriyorum. Gerçi Nurgül Yeşilçay bir önceki dizisinde soyadığını hatırlamadığım genç Murat’la bile sırıtmayacak ( ki bence çok banal bir diziydi) kadar başarılı veya sevilen bir oyuncu ama yine de Murat Han’la Vicdandan gelen bir uyum kanımca var. Onun da nedeni benim gözümde ikisinin de hem zengin hem fakir, hem kötü hem de iyiyi oynayabilecek kadar yetenekli olmalarından kaynaklı.

Benim gönlümün yeni dizisi ise şimdilik Bizim Yenge. Şebnem Bozoklu ve İlker Aksum sempatim pozitif önyargıya sebep olsa da, diziyi izlersem gayet keyif alıyorum. Gelin görün ki, Cumartesi akşamında yayınlanmasına karşıyım. Prensip olarak Cumartesi geceleri evde olmadığımdan değil, Cumartesi geceleri dizi izlemeye programlı olmadığımdan. En azından hafta içi de tekrarı olur inşallah diyor, dizi dizi haber yazımıza şimdilik son veriyorum.

ps. başlık şarkısı Kesmeşeker ile Gerçekten Özleyince

9 yorum:

varol döken dedi ki...

sanırım artık dayanamayacağım... leyla ile mecnun bariz kötü diziymiş ya...

varol döken 5 dakikalık önyargılar cumhuriyetinden bildirdi:)

varol döken dedi ki...

bu ülke behlül ile bihter'in birbirine 26 dakika bön bön bakışmasını reklam arasıyla 3 saatte izlemiş bir ülke o yüzden diziler hakkında iki kelam edemiyorum ben:)

malumafatrus dedi ki...

eğer 2. sezon bölümlerden birini izlediysen bu fikrine saygı gösteririm, yoksa birinci sezondan bir şeyler izleyip de bunu söylediysen çok fena çirkefleşirim...

varol döken dedi ki...

kaçıncı sezondu bilmiyorum, galiba ilk bölümlerdendi... ama çok özensiz... senaryo da, oyunculuklar da özellikle çekimler de... bir dizinin absürd olması kafanı eseni yazma, çekme ve oynama hakkı vermemeli sana...

sanırım benim absürd sevmemem de çok etkili bu fikirlerimde.

sahi bu kadar yalnız mıyım leyla ile mecnun beğenmeme kotasında?

malumafatrus dedi ki...

sen beğendiklerini yaz varol döken. son 5 yılda izleyip sevdiğin 5 adet Türk dizisi rica ediyorum senden.

varol döken dedi ki...

1- Kurtlar Vadisi ilk sezon (Show TV'de oynarken)

2- Biz Size Aşık Olduk (Beyaz ve Meltem Cumbul oynuyordu, çok sürmedi kaldırıldı)

3- Ezel (ilk sezon)

4- Yarım Elma (janset ve ruhi sarı'nın oynadığı ilk sezon)

5- Behzat Ç.

Tabi bunların arasında Behzat Ç. benim için Türk televizyon tarihinin en iyi dizisi.

Başka bir dizi yok şimdi aklıma gelen. Ama son 5 yılda çok konuşulan ve çok izlenen birçok işin benim için boş duvara bakmaktan daha zevkli olmadığını da ekleyebilirim (Yaprak Dökümü, Binbir Gece, Behlül ile Bihter, Fatmagül, Muhteşem Yüzyıl vs.) Bunların arasında bir tek oyunculukları çok iyi bulduğum için Öyle Bir Geçer Zaman ki yi ayırabilirim ama onu da çok izlemedim.

malumafatrus dedi ki...

ben buraya bir yorum yazmıştım ama yayınlanmamış. Vay anasını kendi blogumun bana sansür mü uyguluyor artık?

Heyecan yaratmak için yorumumu az sonra, blog da izin verirse yapacağım.

malumafatrus dedi ki...

sen "biz size aşık olduk'u ikinci sıraya koyuyorsan, biz seninle diziler üzerine konuşamayız varol döken.

Ayrıca bu dizi muhtemelen 8-10 yıl önce çekildiğinden, zaten benim soruma göre kategori dışı.

Ben bu işin okulunu okumadığım için, özen itinadan ziyade ruha bakar, o diziyi bir sonraki hafta için merak etmeye bakarım. 2 ve 4 hariç, bu anlamda başarılı da diziler, lafım olmaz...ama uzadıkça sakıza da dönen diziler.(Behzat ç ise uzatılmaz da, tadı damağımızda kalır inşallah diyorum)

Sadece sana sormadım, kendim de düşündüm bir de en çok hangi dizileri beğendim diye. Şaşıfelek Çıkmazı, Yeditepe İstanbul ve Nasıl Evde Kaldım... Ne kadar eskilerde kalsalar da o kadar güzel diziler benim gözümde. Bak bir de Karanlık'ta koşanlar vardı ve işin ilginç yanı bu dört dizide trt'de yayınlandı.

Bu yüzden yine bir trt dizisi olan Leyla ile Mecnun'la arama giremezsin. Yoksa oyuncuların yarısının Ali ATay tepkileri verdiğinin, bazen gerçekten senaryoda çok zorlandığının ben de farkındayım ama olsun İsmail, Mecnun ve Yavuz üçlüsü oldukça, ben kendisini keyifle izleme devam edicem.

malumafatrus dedi ki...

varol döken, nasıl bir kem göz varsa sende artık, dağıldı be resmen dizi...