8 Ağustos 2011 Pazartesi

"uyan güzel uykundan ne kadar tatlı da olsa hayat uykuyla geçmez"


Gece alemleriyle pek haşır neşir bir bünye olmadığım malumunuz...

Kalabalıktan pek hazzetmediğim konusuna ise hiç girmiyorum.

Bu noktada Asmalımescit'teki masaların kaldırılması üzerine yorum yapacak son insan olabilirim, gelin görün ki konunun sadece asmalı mescit veya taksimle ilgili olmadığını düşündüğüm için fikir beyanı etmekten kendimi alıkoyamıyorum.

Türkiye, para kazanın her şeye sahip olduğunu düşündüğü bir ülke. Bizler de, genetik olarak kalabalıksa vardır bir hikmeti diye düşünen bir milletiz.

Bu yüzden, Asmalı Mescit'in her köşesinin işgal edilmesi de, insanların rahat yürüyemediği bir yere eğlenmek için gitmesi de çok bize özgü haller. Taleple beraber fiyatların artması, birileri böyle paralar kazanıyorsa ben de bir yer açayım para kazanayım fikirleriyle hareket etmeler de iktisat denilen şeyin ta kendisidir.

Belediye denilen kurumlar ise, şehirlerin iyiliği için bir şey yapmak yerine birilerini daha zengin etmek amacıyla hareket ettiğinden de, bir bölgenin hızlı yükselişi karşısında sadece cebindeki paranın artış hızıyla ilgilenmektedir. Bu yüzden dengeler genellikle çoğunluğun yönündedir.

Bir işletmenin alkol ruhsatı öyle kolay verilebilen bir şey değil. Hele ki bir apartmanın içindeyse, tüm apartmandan onay alınmadan alkol satışı yapması da imkansız. Bu yüzden kimse Asmalımescit'teki mekanların amip gibi kendiliğinden büyüdüğünü iddia edemez. Bunlar olup biterken onay veren belediyenin, Asmalı Mescit'te olan bitenden bihaber olması da imkansız. (Pek tabiki oraya bu kalabalığı bilerek gidip, sonrada çok kalabalıktı zaten diyenlere ise koca şehirde başka yerler olduğunu da hatırlatmak boynumun borcudur. )

Bunun içindir ki, o masalar bir anda yangından mal kaçırır gibi alınıyorsa, kimse vatandaşın iyiliği için yalanını atmasın. Bunun oralara hiç gitmeyen, eğlenme kültüründen anlamayan birilerinin talimatı olduğu benim için dedikodudan ziyade bir gerçek.

Ama birileri ısrarla bunun aksine inanmayı tercih ediyor ve hemen “ asmalı mescit feci haldeydi, bu hali çok iyi oldu” beyanatlarına sarılıyor. Bir mantıklı insan da, bugüne kadar hizzaya sokulmaya çalışılmayan yerler, niye bugün kökten kaldırılıyor sorgusuna da girmiyor. Çünkü onlar yetmez ama evetçi ekolünden, gözü kör iyimser.

Peki sonra ne oluyor, yaptığımız iş alkolle ilişkilendirilmesin diye hemen Cihangir’deki kafelere de el atılıyor. Hiçbir zaman yolda yürümenize engel olmayan, ve o semtin ruhunun en önemli özelliği olan mahalle cafelerinin masaları kaldırılmakla kalmıyor, üstüne bir de işgaliye ruhsatları iptal ediliyor. Her hükümet kendi zenginini yarattığına göre, birilerinin de ekmekleriyle oynamayı gayet uygun görüyorlar. Herkes Avm çirkinliğinin içine hapsolsun, yollar ve bazı cepler boşalsın istiyorlar.

Gelin görün ki, Rumelihisarın’da bildiğiniz yolun üzerine konulan masalara, orada yaşatılan vale teröründen ötürü trafiğin her hafta sonu kilitlenmesiyle kimse ilgilenmiyor, Bebek’de iskelenin hemen solundaki mekanın, 3 yıl icinde iskelenin yanını da işgal etmesine kimse ses edemiyor, Nişantaşı’ndaki Saray Muhallebecisi kaldırımları doldurulmaya devam ediyor. ( oranın Sarıgül bölgesi olduğunun farkındayım)

Yani olay bir nizam intizam hadisesi değil. Olay birilerinin “bu ne hal” demesi üzerine, kraldan çok kralcı kesilen vizyonu sadece yalakalıkla sınırlı insanların aksiyon almasıdır. Ve tabiki uygulayıcısı akıl yerine parayla çalışan zabıtalar olduğu için ( Minicooper’a binen zabıtalar) masada insan yemek yiyormuş, mekanda müşteri varmış bunlar da düşünülmez.

Ülkenin en büyük sorunu ayarsızlık olduğu için denge konularında sınıfta kalmaya devam ediyoruz. Sınırlar mı ihlal edildi, o zaman o sınırları toptan kaldıralım ki, ihlal de olmasın diyerek muasır medeniyetler seviyesine at koşturarak giriyoruz.

ps. başlık şarkısı Jehan Barbur- Uyan

1 yorum:

Fery... dedi ki...

şu an pos a yorum yazacaktım ama bir anda sağ tarafta azıcık ben başlık bile bulunamaz bu vahşete! 7 ay önce yazısını görüp 7 ay önce mi şokuna girip çok üzüldüm :( biri beni baştan yaratsa??