28 Eylül 2010 Salı

"yolun sonu hüzünlü bir gülüştü"Ansiklopedisizlik halimiz devam ettiğinden, çalıp çırpmaya devam ediyorum. Malafa, kitapsız kalmış bünyeme ilaç gibi geldi. Ya da şöyle diyelim, bu bünyenin belli zamanlarda Hakan Günday okuması şartmış, Malafa'ya başlayınca anladım.  Hiçbiri Kinyas ve Kayra gibi olamayacak gibi gelse de (aralarında en sevmediğim de Zargana olur lütfen kayıtlara geçsin) listeye bir çizik daha atmak, kitap satırlarını yamuk yamuk çizmek güzeldir.

.... 

"Tezgâhtarlığın zorluklarından biri tekrardır. insanin en zor dayanabildiği çalışma koşulu olan tekrar, sağlıklı bir aklın ani ölümüne neden olur. aynı cümleleri aynı mimikler eşliğinde iki bin kez söylemiş olan tezgâhtar, artık ne dediğini duymuyordur."

...
"evladım herşey hayırla başlar. müşteri hayır der, ben hayırdır derim."

...
"-evet! evren bir deneydi, tanrı'nın bir deneyi. ancak her şey yolunda gitmedi. tanrı patladı ve parçaları her yere yayıldı. buna big bang adı verildi. bizim yapmamız gereken, her şeyi birleştirmek. her şeyi ve kendimizi bir araya getirmek. o zaman tanrı yeniden tek parça olacak. şimdiki zayıflığımız bundan kaynaklanıyor. iyiliğin ne olduğunu biliyoruz ama iyi olamıyoruz. çünkü içimizde tanrı'nın sadece küçük bir parçasını taşıyoruz. iyilik ve kötülük çelişkisi buradan geliyor. gücümüzün asla yetmeyeceği hayallerimiz var: erdem, yüksek değerler, sonsuz kardeşlik, insanlık barışı gibi. ama birleşmediğimiz sürece ne yazık ki hiç biri gerçekleşmeyecek."

...
"Sevgili dostum, insanlar düşünmeyi unutmakla başlarlar hayvanlaşmaya. Neden ile sonucu eşleştirmeyi unutmakla  başlarlar insanlıklarından uzaklaşmaya. Dürüstlükten vazgeçmenin tek nedeni düşünmeyi unutmaktır. Yalan söyleyerek gündelik sorunlarından kurtulan ve yüzeysel acılarını sonlandıran insanın ödeyeceği bedel, yalan söylediği için duyacağı pişmanlığın acısıdır. Yüzeysel acı, pişmanlık acısının yanında diş ağrısı gibi kalır. İşte, insan bu kadar basit bir hesabı bile yapamaz. Çünkü düşünmeyi unutmuştur. Dolayısıyla dürüst değildir."

...
Bu yazıdan çıkartılmayacak sonuçlar;
  • Vizyonu geniş blogspot, yeni bir format var diye bir öneride bulununca, bunca yıllık dostluğumuza hürmeten önerisini kabul ettim ama bir de ne göreyim; normal dediğim formatta karınca yazısı, büyük dediğim format sahibinden kiralık blog ilanı gibi. Geri dönüş yok, düzeltebilme seçeneğim yok, bir bilene danışana kadar böyle, alıcınızın ayarlarıyla oynamayınız lütfen. 
ps.1. başlık şarkısı Yonca Lodi- Eylül

7 yorum:

varol döken dedi ki...

oyununa gidecek misin?

malumafatrus dedi ki...

Gönül Piç'i sinemada izlemek isterdi ama evet bir aksilik olmazsa, kitap da hemencecik biterse oyuna gitme niyetlerim var.

varol döken dedi ki...

ya ya, biri keşke Piç'i sinemalaştırsa da izlesek...

Fery... dedi ki...

ben de bu ne kocaman kocaman yazılar dedim...

malumafatrus dedi ki...

şimdi biraz daha normal gözüküyor olabilir mi acaba?

kusburnu dedi ki...

56 liraya tiyatro mu olurmuş? bize pahalı diyenler bir de bunlara baksınlar.. peehhh..

malumafatrus dedi ki...

şehir tiyatrolarından 4-5 tl'ye bilet alan bünye için pahalı olabilir bu fiyatlar ama bendeniz şahsen bir oyunu izlemeden pahalı demem, izler ve beğenmezsem "yuh bir de bu oyuna o kadar para istiyor terbiyesizler" diye çirkefleşirim.