2 Eylül 2010 Perşembe

"hepsi peş peşe geliyor ya hani"


Arada insan sevmediğimi iddia eden bünyem işi düştüğünde sempatik ötesi bir insan olacak kadar ikiyüzlüdür sayın okur. Bunun için ev arama hadisesini çift kişiliğimle birlikte sürdürmekteyim.

İlanlara internet üzerinden bakarken, “nuh nebiden kalma banyoyu adam etmeyi düşünmüyorsun ama evine 1300 TL istemeye utanmıyorsun yüzsüz”, “evini hem emlakçıdan kiralayıp, hem de 2 kira depozit isteyecek kadar gerçek dünyadan kopuk musun?” türünden sesli serzenişlerde bulunduğum müstakbel ev sahiplerinin karşısına çıkınca bir sempatik olurum ki sormayın gitsin.

Yani aslında o kadar karaktersiz değilim. Ama şu var, mahallede deli dana gibi kiralık ev arayışına çıktığım vakit, herkesle alaka kurar karşımdakinin iki dakikada bana hayat hikayesini anlatmasına da gıkımı çıkartmam.


Ev arama hadisesi, bisiklete binmek gibi bir şey bence. Böyle bir yeteneğiz olduğunu bisiklet üzerinde anlıyorsunuz. Zaten ilanlar zeka seviyesi çok belli emlakçılar tarafından yazıldığından da, sonrasında da olaya çok net hakim olabiliyorsunuz.

Öncelikle bu yazıyı okuyan bir emlakçı varsa kusura bakmasın ama emlakçıların hepsinden nefret ediyorum. Emlakçı yerine gayrimenkul danışmanı olanlara ise acı acı gülüyorum.

Kabul etmek lazım ki, bazı paralar çok kolay kazanılabiliyor. Emlakçılar da benim gözümde kolay paranın kitabını yazabilecek insanlar. Meslek gereksinimi için hiçbir özellik aranmaması nedeniyle taksicilerden bile daha vasıfsız insanların yer alabileceği ikinci sektördür yanılmıyorsam. Sektör genişlediyse, bizim semttekiler geri kaldıysa bilmiyorum ama emlakçı demek evin eski koltuklarının koyulduğu karanlık bir ofis demek benim için.

Kendilerine kıllarını bile kıpırdamadan o kadar parayı verecek kadar zengin olmadığımdan ( ya da şu anlık o kadar çaresiz olmadığımızdan diyelim) şimdilik sahibinden ilanlarla münasebet içindeyim. Ama internette sahibinden verilen ilanlara, bu emlakçılar akbaba gibi saldırdıklarından ve biz de gösterebilir miyiz mi diye ev sahibinden ok aldıktan sonra 3-4 ayrı reklam çıktıklarından onlara olan hıncımı kendileriyle minimum alakayla bile koruyorum. (Emlakçıdan ev tutmadan önceki son çıkışlarım)

İlanların altındaki satırarası mesajları ev arayan herkes çözmüştür zaten ama benim yine de takıldığım bazı noktalar var;

  • Bir eve duş kabin yaptırmak ne kadar zor olabilir? Türk halkının duşa kabine karşı bu kadar soğuk olma nedeni ne olabilir?
  • Ev fotoğrafı çekerken, evi azıcık düzeltmekle kimin eli aşınır? Yani o kadar kötü fotoğraf çekiyorlar ki, eve bir şans vermeniz için tüm ön yargılarınızdan kurtulmanız şart.
  • Dikilitaş’ta bir tek benim babamın mı evi yok? Herkes mi aileden ev sahibi? Tüm ev sahipleri ile oturmak kaderiniz mi? Kiminle konuşsam, amca dayı kardeş bacı mahalelnin bir köşesinde.
  • Kötü kiracılar iyi ev sahiplerini, iyi kiracılar da kötü ev sahiplerini mi buluyor, yoksa bütün ev sahipleri mi kötü karar veremiyorum.
  • Bazıları daha şanslı ona hiç itirazım yok ama hayatı boyunca çalışmayan, kira ödemeyen üstüne kira alan insanların, para konusunda ne var canımlık tavırlar takılmasına da feci şekilde beddua etme potansiyelini kendimde buluyorum.
  • Fotoğrafsız ilan koyan ve ilanı cazip olan ilanların sahiplerini ise, eve kız atmaya çalışan sapıklarmış gibi değerlendiriyorum. Daha doğrusu, evin durumu ne kadar vahimse artık, çeneyle konuyu bağlarız bir tek diye düşünüldüğünden fotoğrafların ilana iliştirilmediğini sanıyorum.


Bu yazıdan çıkartılmayacak sonuçlar;

  • Tez canlılığım, şansım veyahut şansızlığımdan ötürü fiziken gördüğüm ilk evi pek beğenip, blg’ye de gösterip, azıcık kararsızlık sonrasında olsun bu iş dedik. İnanmazsınız pazarlık yapıp, başarılı bile olduk ama fakat ve lakin bizim başarılı pazarlığımız evin sahibi diğer 4 kişi tarafından pek hüküm görmeyince ortaklığımız bozuldu. Şimdi dört koldan ilanı karşıma çıkıyor, bir yandan kimse tutamasın gene bize kalsın istiyorum, bir yandan da o hatunlarla zor bu iş diyor, hayırlısı diyip geçiyorum.
  • Sadece apartman fotoğrafı koydukları bir ilandan 1.500 TL’lik bir evi hayal etmemizi sağlayan insanlara da ayrıca tebriklerimi sunuyorum.
ps. Blog fotoğrafı, çok bakımlı olduğunu başlıktan duyuran bir evin ilanından alınmıştır ve tahminimce bloga bugüne kadar koyduğum en çirkin fotoğraftır.
ps.2. Başlık şarkısı Mutlu- Malt

12 yorum:

Fery... dedi ki...

off ya geçen 3 yılımın kabusu... hatırladıkça gerildim...

varol döken dedi ki...

http://www.sahibinden.com/ilan/emlak-konut-kiralik-mustakil-ev-cihangir-merkezde-mustakil-kombili-3-katli-sirin-bir-eviniz-olma/detay

kendi evinizin kraliçesi olun:)

kusburnu dedi ki...

biz ev ararken de en uyuz olduğum banyolardı. Bir banyo bu kadar mı kötü olur dedirten o kadar çok banyo gördüm ki, midem bulandı. Senin foto yine nispeten iyi, daha neler var neler.. acıbademe gelin, 1250ye cillop gibi evlerde oturun. olma mı?

malumafatrus dedi ki...

hiçbir şeyden korkmam, şirin tanımlı evden korktuğum kadar..

malumafatrus dedi ki...
Bu yorum yazar tarafından silindi.
malumafatrus dedi ki...

Kusburnu, dün baktım Acıbadem'e. Dediğin gibi, gayet güzel evler ve benim baktığım fiyata orada şahane yerlerde oturulur. Ama işte stratejik ve stratejik olmayan nedenlerden, karşıda oturmak da çok anlamlı olmuyor bizim için maalesef...

malumafatrus dedi ki...
Bu yorum yazar tarafından silindi.
Damla dedi ki...

ama bak seni de biraz nankor goruyorum adam daha napsin kuvetin icinin rengine uygun bi adet tabure almis onunla da yetinmeyip dus icin aldigi buyuk tabure de gen ayni tonlarda cicekler desen gene renklerle uyumlu bence burda bi dekorasyon sahaseri var ozellkle kuvet icindeli kırmızı vileda resme canlılık getırmıs.
Sen bu eve tut bizde hepimiz o sahane kuvette dus almak icin sana gelelim :P

malumafatrus dedi ki...

anlaştık o zaman damla, banyolar bizim evde, balkon yemekleri ve kahveleri sizin evde; fallar da işin bonusu, ne dersin?

İrma dedi ki...

burhan altıntop'un banyosu gibi:))

Damla dedi ki...
Bu yorum yazar tarafından silindi.
Damla dedi ki...

valla super olur hazır balkon mevsımı de henuz gecmemısken elınızı cabuk tutun derım.

Bi atne de 50 gunluk kopegım var artık bak bu da bonus oalbılırr onu da mıncıklamak serbest