23 Eylül 2010 Perşembe

"gece güneşim düşünmeden söndü"

İş adı altında hafta içi her gün şehir, kıta değiştirmek zorunda kaldığım için sabahın en biköründe (yoktur böyle bir kelime ama kusura bakmayın artık) uyandığım malumunuz. Kış vakitleri gelip çalınca, bu saatler de geri alınınca, gece karanlığı kıvamındaki vakitlerde sokak lambalarının gölgesinde servis beklemek de kara talihim olur. Arada yoldan sapsam da normal bir insan olarak bu halleri pek sevmem, en çok da o zamanlar “ ne yapıyorum ben böyle” sorusunu sorarım kendime. 

Şans kader kısmet üçlüsü ve şuursuzluk etkisinden mütevellit yeni evimizi de sokak lambalarının yamacından seçtiğimiz için hayatımıza öyle bir güneş doğdu ki anlatamam. Yalanım yok, gündüzleri gerçekten güneş vuruyor evin her yanına ama akşam olunca güneşin yerini çift etkili (yani bir direkte yukarıda ve ortada olmak üzere iki tane bulunan) sokak lambaları alıyor.

Ve o sokak lambaları tabiri caizse benim uykumu bölük pörçük ediyor sayın okur. Eski evden de kısmen aşina olsam da, burada durum çok fena. Ne zaman ışık tarafına dönsem, sabah oluyor herhalde diye telefonuma sarılıyorum. Hemen bir kalın perde bulmazsam, uykumu her akşam 10 taksitle satın alacağım. Olmadı değerli belediyemize “acaba hangi hissiyatla bu lambaları çiftleştirdiniz sayın bir bilen” sorusunu soracağım.

Bunları yapmazsam, leopar desenli bir göz maskesi ile uyumak zorunda kalırım diye endişeleniyor, pek muhterem Edison’unun da kulaklarını da çınlatmaktan kendimi alıkoyamıyorum. 

ps. başlık şarkısı Pamuk ve Kenan Doğulu

2 yorum:

Esterhazy dedi ki...

Sen benim evimde yasayan kafayi adamakilli siyirirdin sanirim; oturma odasinin ucuncu penceresi tam kosede olan devasa bi sokak lambasinin ta dibinde! yatak odasinin dibinde ise alttaki barin bira sponsorunun yanarli donerli lacivert lambasi var :))

Ve de isin cok sacma kismi, oturma odasindaki perdeler krem rengi ve yatak odamdaki beyaz stor. Ve perdeleri degistirmem yasak kira kontrati geregince..

malumafatrus dedi ki...

Peki yani sen perdelerini değiştirsen ama evden ayrılırken tekrar eski perdeleri taksan o da mı yasak? O zaman beni deli eden ışık değil ev sahibim olabilir sanırım:)