11 Eylül 2010 Cumartesi

"demin de söylemiştim sana sen de yap güzel oluyor"


İncir adlı şahane meyvenin ailemizin birlik ve beraberliğinde oynadığı rol yadsınamayacak kadar büyüktür. Ailemizin meyve sevmeyeni babam için incir en güzel istisnadır, bu yüzden yazın son vakitleri bizim için glikoz dolu geçer. Bu satırları da bünyemdeki tavan yapmış glikoz oranıyla, incir bayramı olarak geçirdiğim günler adına yazma gereksinimi duydum.

Eğer ayva ile kış arasındaki organik bağ, incirle de bir mevsim arasında varsa bu kadar incirin bir şeye (uzun bir yaza mesela) işaret olduğunu belirtmek isterim. Yer gök resmen incir olmuş üstadım. Tabi metropollerden organikçi bahçelere geçiş yapınca bu gerçeği daha net idrak ettim.

Bayramın yaz aylarına denk gelmesi, bayram ziyaretlerinin incir bahçeli evlere olması derken incir yedik ve tatlı tatlı konuştuk sayın okur. Bir iktisat hatta hayat prensibi olarak da, arzı bu kadar yüksek olduğundan incir'e karşı özlemimin de bu vesileyle azaldığını, bunun da insanoğlunun olağan nankörlüğü çerçevesinde değerlendirilmesi gerektiğini düşünüyorum.

3 gündür incirden başka bir ana öğün yemediğimden bu fikrim ne kadar sağlıklı gelir kulaklara bilemem ama hazır bayramlar yaz sezonuna demir atmışken, şeker bayramında şerbetli tatlılar ve çikolatalar yerine incir bayram tatlısı olsa, organikliğimiz de tavan yapsa. Böylece bayramda yediklerimize dikkat edelim, oruçtan sonra midemiz altüst olmasın gibilerinden geyik haberlerden de kurtuluruz diye düşünüyorum.

ve bu noktada meyve sevmeyen insan olamaz diye de ön yargılı fikriyatımı serpiştiriyorum.

Bu yazıdan çıkartılmayacak sonuçlar;

İncir yedikten sonra ellerde oluşan yapışkanlığı kaynar suyla elleri haşlamak dışında gidermenin bir püf noktası var mıdır acaba?

Gece incir ağacının altından geçmenin tehlikeli olduğuna dair batıl inançların temelinde yatan gerekçe nedir acaba?

Kabuklarıyla yenen incirin dilde yarattığı o fena hissiyatın bilimselci açıklaması ne olabilir peki acaba?

ps. başlık şarkısı Athena- Sen de yap


1 yorum:

varol döken dedi ki...

tek sevdiğim meyve incir... onun dışında insan olmakla ilgilenmiyor ve ben insan olmadığım için yazdıklarımla ilgilendiğini düşünüyorum:)