18 Mayıs 2010 Salı

"yalnız olamayan böyle mi yapar dersen anlarım"


Bazı müzikler gözünüzün önünde büyür, bazıları sizi elinde büyütür. Mor ve Ötesi’ninki ise her ikisi de değil, en azından benim için. Çünkü onlarınki birlikte büyüdüğüm bir müzik. Morlar birlikte büyüdüğüm adamlar. ‘Oturma bireyleri’nden ‘oturma grupları’na hep bir arada, aynı zamanlarda dönüştük. Ama ne zamanlar! Gerçi böyle dediğime bakmayın, büyümek tutunabilenlere mahsustur daha ziyade. Mor ve Ötesi ise değil tutunmak, daha en baştan, boşta bırakmayı seçtiği elleriyle hayata sadece yakıcı pençeler atandır. Ne var ki işte kat edilen yolu düşününce büyümek yine de büyümek oluyor.
Mor ve Ötesi’nin en güzel yüz metresini ‘Dünya Yalan Söylüyor’la koştuğunu düşünenler ‘Masumiyetin Ziyan Olmaz’dan pek hazzetmeyebilirler. Çünkü mesajlar ve sound itibarıyla ‘Dünya Yalan Söylüyor’u aşmayı hedef seçmekten başka bir hedefi yokmuş gibi bir hali ve sanki azıcık da hit sıkıntısı var yeni albümün. Tabii bunu söylemek için daha insafsızca erken, çünkü parçaları dinleye dinleye pişireceğiz ve büyük olasılıkla albüme ismini veren parça nam-ı diğer ‘2012’ ile ‘Araf’ dillere dolanacak.

diyor Eray Aytimur, başka şeyler de diyor tabi, ben bir kısmını çalıp çırptım bu sefer. "Büyümek tutunabilenlere mahsustur daha ziyade" lafına ise bayıldım.

2 gündür albümü dinliyorum, çok da bahtiyarım. Klibi şuna benzemiş, şu şarkı buna benziyor dertleri ile meşgul etmiyorum kendimi. Hit anlamında kesinlikle yazıya katılıyorum, bir sıkıntı olabilir ama benmesela şarkıları seviyorum ama en çok diye bir adayım pek olamıyor, tüm şarkılarım çocuğum gibi geliyor sendromu mevcut anlayacağınız.

Bir de Dünya Yalan Söylüyor albümünün çıktığı zamanı, o albümü ilk dinlediğim vakti falan hatırlıyor, bir güzel nostalji yapıyorum ki, bu bile yeni albüme kanımın ısınmasına vesile oluyor.

ps. başlık şarkısı Mor ve Ötesi- Araf

3 yorum:

varol döken dedi ki...

ötesini göremedim ben pek bu grubun...

malumafatrus dedi ki...

ben morunu yeteri kadar sevdim, ötesini aramadım bu grubun.

varol döken dedi ki...

anlaşamayacağız bu konuda seninle:)