13 Nisan 2010 Salı

"İçtiğim şaraptı hayalim"


Ben kitabı bitiremeden, Tehlikeli Oyunlar İstanbul civarında bitiş çizgisini görüyor.

Son gün 24 Nisan. İzlediniz izlediniz, izlemezseniz seyredenleri dinler kaçırdığınız için hayıflanırsınız, benden uyarması:)

...

"bir yaşantıyı tam bitirmeli. hiç bir iz kalmamalı ondan. yeni yaşantılar için. yeni yaşantılar için. bunu önceden bilseydim, yaşantı milyoneri olmuştum."

"nihayet insanlık da öldü. haber aldığımıza göre, uzun zamandır amansız bir hastalıkla pençeleşen insanlık, dün hayata gözlerini yummuştur. bazı arkadaşlarımız önce bu habere inanmak istemememişler ve uzun süre, 'yahu insanlık öldü mü' diye mırıldanmaktan kendilerini alamamışlardır. bu nedenle gazetelerinde, 'insanlık öldü mü' ya da 'insanlık ölür mü' biçiminde büyük başlıklar yayımlamakla yetinmişlerdir. fakat acı haber kısa zamanda yayılmış ve gazetelere telefonlar, telgraflar yağmıştır; herkes insanlığın son durumunu öğrenmek istemiştir. bazıları bu haberi bir kelime oyunu sanmışlarsa da , yapılan araştırmalar bu acı gerçeğin doğru olduğunu göstermiştir. evet, insanlık artık aramızda yok. insanlıktan uzun süredir ümidini kesenler, ya da hayatlarında insanlığın hiç farkında olmayanlar bu haberi yadırgamamışlardır. fakat, insanlık aleminin bu büyük kaybı, bir çok yürekte derin yaralar açmış ve onları ürkütücü bir karanlığa sürüklemiştir.; o kadar ki bazıları artık insanlık olmadığına göre bir alemden de söz edilemeyeceğini ileri sürmeğe başlamışlardır.

bize göre, böyle geniş yorumlarda bulunmak için vakit henüz erkendir. insanlık artık aramızda dolaşmasa bile, hatırası gönüllerde her zaman yaşayacak ve çocuklarımız bizden, bir zamanlar insanlığın olduğunu, bizim gibi nefes alıp ıstırap çektiğini öğreneceklerdir. insanlığın güzel ve çekingen yüzünü ben de görür gibi oluyorum.zavallı insanlık kendini belli etmeden sokaklarda dolaşır ve insanlık için birşeyler yapmağa çalışanları sevgiyle izlerdi. bugün için insanlık ölmüşse de, onun ilkeleri akıllara durgunluk verecek bir canlılıkla aramızda yaşamağa devam edecektir. insanlıktan paylarını alamayanlar için o zaten bir ölüydü; onun bu kadar uzun yaşamasına şaşılıyordu. yıllarca önce küçük bir kasabada dünyaya gelen insanlık, dünya savaşlarından birinde, çok rutubetli bir siperde göğsünü üşütmüş ve aylarca hasta yatmıştı. bu olaydan sonra hastalığın izlerini bütün ömrünce ciğerlerinde taşıyan insanlık, önceki gece sabaha karşı nefes alamaz olmuş ve gösterilen bütün çabalara rağmen gün ağarırken doktorlar, insanlıktan ümitlerini kesmek zorunda kalmışlardır.doğru dürüst bir tahsil görmeyen ve kendi kendini yetiştiren insanlık hiç evlenmemişti. küçük yaşta öksüz kalan insanlığa doğru dürüst bi mirasta kalmamıştı; bu yüzden sıkıntılarla geçen hayatı boyunca insanlık, başkalarının yardımıyla geçinmeye çalışmıştı. insanlığın ölümüyle ülkemiz, boşluğu doldurulması mümkün olmayan bir değerini kaybetmiştir. gazetemiz, insanlığın yakınlarına başsağlığı ve sonsuz sabırlar diler.not: merhumun cenazesi, önce , uzun yıllar yaşamış olduğu hürriyet caddesinden geçirilecek ve ölümüne kadar içinde barındığı ümit apartmanı bodrum katında yapılacak kısa ve sade bir törenden sonra toprağa verilecektir."

ps. başlık şarkısı Ferhat Göçer- Zifiri

11 yorum:

varol döken dedi ki...

reklamlar albayım, bazen hiçbir anlama gelmiyor...

varol döken dedi ki...

jehan barbur'a bile tavsiye etmiştim ve fırsat bulursam geleceğim demişti, insanlar ne kaçırdıklarını bilseler diyeceğim ama insanlar hayatı kaçırıyor, bu oyunu kaçırmış çok mu?

malumafatrus dedi ki...

"jehan barbur'a bile" derken?

varol döken dedi ki...

boş hayatlarınızı alıp, size depozitosunu geri veren oyun!

varol döken dedi ki...

bütün arkadaşlarım dışında kendisine de özel mesaj atmıştım, facebook'ta arkadaşım o da:)

varol döken dedi ki...

kusburnu sloganı beğendin mi?

grup da açtım facebook ta...

boş hayatlarınızı alıp depozitolarını geri veren oyun!

Fery... dedi ki...

sloganı sevdim, oyuna yakışmış... kuşburnu tekrar teşekkür :)

kusburnu dedi ki...

ooo, durdukça daha yaratıcı oluyorsun varol :)) süpermiş, bunu beğendim, itiraf etmek gerekirse kantinde söylediğin sloganı pek beğenmemiştim. dur bakayım feysboğuma, üye olayım falan.

varol döken dedi ki...

onu ben de beğenmediğim için düşündüm bunu buldum zaten:)

şu an 16 seyirci daha kazanmış bulunuyor tehlikeli oyunlar, bunun permütasyon ve kombinasyonunu bilmiyorum tabi:)

cuma akşam, ben en az 4 kişiyle geleceğim, sayı kesinleşince rezervasyon için akşama doğru bir mail atarım sana...

kusburnu dedi ki...

oley, tamamdır, yaşa varol reklamcımız :)

malumafatrus dedi ki...

kelime oyunları da tehlikeli oyunlar gibi bulaşıcı sanırım:)