3 Mart 2010 Çarşamba

"Cilalanıyor ruhum istanbul sağnağında"


Üniversite yıllarımın bana en güzel hatırası yalı aşkımdır... Hıza fazlasıyla meyilli IETT şöförleri, erguvanlar, balıkçılar arasında geçen 4 yıllık bir üniversite döneminden bana kala kala yalı hayranlığı miras kaldı nedense ( kahrolsun aslan burcunun lüks tutkusu). Bir yalısever oldum ama haliyle bir Murat Belge olamadım. (ses tonumun aynı kıvama gelmesi mümkün değil zira) Hisar yollarında okumasaydım da ergeç keşfederdim bu güzellikleri, okul sadece bahanem oldu, aslında pek de güzel oldu.

Yurdumuzun ve dünyanın iktisadi halleri ne boyutta diye aldığım dergide, Boğaz'daki yalılara sahip kişilerin ve yalı değerlerine sahip yazıyı görünce de bu sebeptendir ki eski bir dostu görmüş gibi sevindim. Hafif şizofreni ve genel araştırmacılığım sayesinde zaten az buçuk şunun veya bunun diye bildiğim veriler, derginin haberi sayesinde daha net bir çerçeveye oturdu. Yani artık bana düşen, yaz gelmeden arka bahçeleri ( ana kapıları )vasıtası ile yaz gelince de Murat Belge aracılığı ile bu bilgiler ışığında tekrar izlemek güzel yalıları. Milyonuncu kez "insan boğazda oturunca neden tatil mekanına gitsin ki", "düşünsene bütün herkes senin evine bakıyor, ne rahatsız edici aslında", "her sabah vapur sesiyle uyanmak çok da güzel olmayabilir belki", "bir sabah çat Rus bandralı geminin mürettabatının günaydını ile uyanmak pek güzel olmasa gerek " türünden replikler kurmak, 1 hafta misafir olsam nasıl bir hayat gözlemlesek diye iç geçirmek de olayın doğal bonusu olur benim için.

Artık evlerin değerini, yıllık masraflarını da öğrendiğime göre, yalılara bakarken, ağzımı kapatıp, bazı hesaplar yapar ve doğarken şanslı doğmak kavramını tekrar masaya da yatırırım.

Benden selam söyleyin;
  • Bir gün Kandilli sırtlarında giderken etrafındaki ev ve köşklere bakakalıp; "onlar da ölecek mi yani şimdi bizim gibi" diyen taksiciye,
  • Fenerbahçe şampiyon olduğu vakit, yalısının tepesinden aşağı Fenerbahçe bayrağı sarkıtan Ali Koç'a,
  • Açık kapalardan içeriyi gözetlemeye çalışırken, yakalandığım tüm kameralara,
  • Boğazın tüm yalılarına sahip olma hırsıyla gözü dönmüş görmemiş Sabancılara,
  • Sait halim paşa ve esma sultan'a...
ps. Başlık şarkısı Gripin- durma yağmur durma

6 yorum:

( f ) ( k ) ( h ) dedi ki...

üniversiteyi ist'de okumuş biri için normal duygular bunlar. çok görme kendine.. hem ne var yani altı üstü istediğin bir yalı :] şimdilerin türk dizileri çevriliyor(muş) oralarda.. sanki hepsi yalıda doğdu bizim oyuncuların. neyin eksik ki onlardan??

bu arada bende selam gönderiyorum koç ve sabancı ailesine.. manidar bir selam ama!!

nolur be dayı bi kere girmemize izin ver, nolur be dayı nolur?? :\

Fery... dedi ki...

sen bir yalı sahibi olacaktın ben de bir kahvaltısever olarak kahvaltıya misafirin olacaktım... tım, tım, tım... ne zaman gerçek olur bu düş?

Hisardan Beykoz'a doğru yürüyüp hangisi en güzeli, şu benim olsun, yok yok bu benim olsun hayalleri kurarken evden ziyade araba düşkünü olan ben arabalara da hayran kalarak acımı ikiye katlardım...

ne uzun zaman oldu be, gideceğiz di mi bu sene yad etmeye???

malumafatrus dedi ki...

Emlakçılar bir yalıyı Sabancılar alınca, artık o yalının satılma umudunun olmadığını söylüyorlar. 600 adet yalının 18'i kendilerine ait.

Öğretmen de değilim ki, birinin çocuğunun özel hocası olayım. Yani bu durumda en iyi ihtimal bir dizide oynamamız durumunda gerçekleşir ve kısmen de olsa yalıda kahvaltı fırsatı buluruz.

(f)(k)(h); tam yalı gibi sayılmasa da bu anlamda Sabancı müzesini ziyaret ederek, ayy ne biçim döşemişler güzelim köşkü diyebilirsin.

Ferycim; valla "bir Cuma öğleden sonra hisar dolaylarında...." hayallerim her daim mevcut, bu sene hayali gerçeğe dönüştürebilirsek de çok şahane olacak. zaten baksana bahar da kapının eşiğinde beklemeye başladı bile.

Fery... dedi ki...

Erguvanlar açsın öyle gidelim hatta izin alalım bir öğleden sonra Hisar'a gideceğim ben Erguvanları görmeye deriz bundan daha önemli bir sebep olabilir mi bir cuma öğleden sonrası izin almak için?

farawaysoclose dedi ki...

"kahrolsun aslan burcunun lüks tutkusu" hahahahha :D
ekşisözlükte kendime yalı başlığı açmıştım! uzan'ların yalısında gözüm vardı! kahrolsun bu tutkumuz!! :D

malumafatrus dedi ki...

bir de sonra o yalıya emine erdoğan talip olmuştu değil mi? biz sevdik eller aldı be faraway...