21 Şubat 2010 Pazar

"yalan söyleme bana, gözlerin her şeyi anlatıyor"


Hangi şekil şartta olursa olsun insan önemsenmeyi istiyor üstadım.

Nasıl her insanın kendini akıllı sanması gayet olağan bir haliyet-i ruh ise önemsenmek isteği de o derece doğal bir dürtü benim nezdimde. ( Aynı satırları sanki daha önce yazdım gibi bir dejavu hali nüksetti şu an, kendimi tekrara düşüyor olabilirim kusura bakma sayın okur)

Dünyadaki her şeyin olduğu gibi bu hissiyatın da bir ideal noktası var. Pek tabi kulak memesi kıvamı kişi ve şartlara göre değişir. Bu sebeple bazı şımarık bünyelerin ( asla kendimden bahsetmiyorum) herkes tarafından önemsenme isteği komik hal ve olaylara vesile olur. En kaba tabirle şımarık diye adledeceğimiz bu insanlar poh poh perileri ile mutlu ve mesut bir dünyada hayatlarına devam ederken, önemsenmediklerini hissettikleri ortamda ya küstüm çiçeği gibi solar ya da ilgiyi görmek için daha da arsızlaşırlar.

Açıkçası bir Aslan burcu olarak önemsenme halinin nasıl bir veba olduğunu iliklerimde hissediyor ama aynı zamanda önemsenmeye de bayılıyorum. Az biraz maymun gözünü açtı halim de olduğum için, herkesin herkesi önemsemesinin mümkün olmadığını da kendime sürekli telkin ediyorum.

Bu sebeple de şahsen otomatik pilota alınmış " sen çok farklısın" türünden beyanatlara fevkalade gıcık oluyorum. Hatta bu artık öyle bir hal alıyor ki, bir yerden sonra tam bir yalancı çoban halini alıyor bu değerli sendrom bende.

Yani mağazalardaki "ayy size çok yakıştı" repliğine de, spordaki " yeni başlayanlara göre gayet iyisin", size iş yaptıracak insanların " en çabuk/iyi sen yaparsın" beyanatlarına da inanmaz; bu tür beyanatları dillerine pelesenk etmiş aklı evvelere de bir antipati sepeti hediye etmek isterim.

Kısacası yalanlar istiyorsan yalanlar söyleyeceğim diyenlerden ricam; yalanlar istemeyenleri de yalanları ile yüz göz etmemeleri ve güzel yalanlarını sadece taleple kamuoyuna sunmaları.

ps. Resimdeki mahallesin adresi.
ps.2. Başlık şarkısı Sermin- Jehan Barbur idi ama faraway'in yorumu ile daha ideal bir başlık bulununca revize edildi ve Athena- Yalan seçildi.

3 yorum:

farawaysoclose dedi ki...

athena, "yalan" , çok güzel bir şarkı, tam gider bu post'a :)

Fery... dedi ki...

yorumum : çok güzel yazmış ya :))

varol döken dedi ki...

o kadar farklı bir blog ki...