15 Şubat 2010 Pazartesi

"istesem de değişmez ki, doğrular yanlış olmuş çevremde"


based on a true story; vol.2;


Zaman: Yine bir akşam vakti.

Mekan: Spor çıkışı

Başrol: Durağın 50 taksisi ortalarda gözükmediğinden, yolun ilerisinde sap gibi bekleyen taksici ( ki kendisi bu hikayede insandan bozma olarak adlandırılacaktır) ve ben.
....
Ben: Dikitaş'a gidebilir miyiz?

İnsandan bozma: En son gitmek istediğim yer Dikilitaş.

Ben- Pardon, nereye gitmek isterdiniz?

İnsandan bozma: Birçok yer olabilirdi ama Dikilitaş onlardan biri değil.

Ben- Ok öyleyse ben ineyim sağda.

İnsandan bozma: Yok yok, gideriz merak etmeyin.

Ben- Gerek yok, çeker misiniz sağa.

İnsandan bozma: Tamam siz atmayın da kendinizi...... Kapıyı da yavaş kapatırsanız?

Ben-..............( küfür yok, içimden okunan bela da yok, hala "ya sabır'la" idare ediyorum ama çok yakındır bir 3. sayfa haberinde taksici katili olarak vesikalığım yayınlanır.)
...

Ama hayır plakasını alamıyorum. Normalde taksiye binerken baktığım plakayı, durak taksisi olmadığı için göremiyor, indiğimde de asabiyetten bakmayı unutuyorum.

Ve hayır, plakasını alıp da böyle manasız taksici kurumlarına şikayet etmeyeceğim artık. Asabiyet şiddetime göre kırmızı ışıkta geçtiğini, alkollü araba kullandığını, ıvırı zıvırı her şeyi uyduracak ve bu içime atmalara artık bir dur diyeceğim.

İyi niyetin de bir çerçevesi olmalı nihayetinde değil mi?


ps. Başlık şarkısı Koray Candemir- Gerçek acıtır

11 yorum:

aykut dedi ki...
Bu yorum bir blog yöneticisi tarafından silindi.
kusburnu dedi ki...

amcayı hayallerinin semtine götürememişsin, üstüne bir de kalkmış bunu blog yazısı diye önümüze sürmüşsün.. senin ulvi görevin taksicilerin hayallerini gerçekleştirmekti, bunun farkına var artık dostum.

malumafatrus dedi ki...

artık taksicilere şöyle diyeceğim, dikilitaş'a gideceğim ama havaalanı parası vereceğim, sizin için sorun olmaz herhalde.

ve para verince, üstünü de beklemeyip; "bir siz çalışıyorsunuz zaten, ben baba parası yiyorum o yüzden paramın üstü siz de kalsın ve ananızın hak sütü gibi helal olsun" diyeceğim. Bundan sonraki amacım türk psikopatlarının haliyeti ruhunu adam etmek, senden de bu konuda sonsuz destek bekliyorum.

benden bu kadar dedi ki...

ben bunu anlamıyorum ya.. ne zaman taksiye binsem bu muhabbetlerle karşılaşıyorum.. göztepeye gidecem diyorum, gelen yanıt "gidemem". nedeni de trafik olmasıymış. istanbul'da trafik olmayan bölge varsa orada yaşayalım o zaman. sorarım, hanginiz müşterinizin isteğini canı istemediği için geri çevirdi?
sanki taksi onun özel makamı, bizi de ücret karşılığında o makamda ağırlıyormuş gibi sanıyorlar.
bu yüzden yolda, ışıklarda, orada, burada bekleyen taksilere binmemeye çalışıyorum. durak taksisi olunca seni bakkala ekmek almaya bile götürmek zorunda :)

malumafatrus dedi ki...

zaten dünyanın en şahane insanı olan taksiciler, bizim onlara verdiğimiz ücreti sade bir yol parası olarak düşündüklerinden çıkıyor bütün bu dertler. Oysa ki benim amacım hizmet satın almak. Valizimi kendim bagaja koyacaksam ( ki eziğimdir genelde kendim koyar, kendim alırım), evimin önünde inmeyip yürüyeceksem, radyoda dinlediği saçma sapan programları dinleyip, havasız takside nefes almaya çalışacaksam otobüs ve minibüsten fazla para vermek niye?

dünya herkesin kendinden başka da akıllı birileri olduğunu anladığı vakit güzelleşecek bence.

Fery... dedi ki...

haspinallah ya tepem attı resmen okurken bu ne ukalalık ya, dikilitaş gitmek istediğim en son yer ne demek, şapşal şey emin olsunlar ben de yapmak isteyeceğim en son işi yapıyorum ama müşteriye ağzımı açıp da şu uyarlama yapmak isteyeceğin en son şey deme lüksüne sahip değilim... Sırf bu cümleyi kurabilme özgürlüğüne hayran kaldım adamın ama çok çok çok uyuz oldum... durak taksisi diyorum başka da bir şey demiyorum...

varol döken dedi ki...

dikilitaş gitmek istediğim en son yer cevabını veren taksici esprili taksici yanlış anlaşılmış taksici ona onun dilinden cevap vermek lazım, şöyle ki:

- dikilitaş gitmek istediğim en son yer

- son sözleri kitabını okumuş muydunuz?

varol döken dedi ki...

blog yöneticisi tarafından kaldırılan kayıtları taksiciler mi yazıyor?

vurun taksiciye vurun taksiciye!

kusburnu dedi ki...

aykut taksici mi yoksam?

malumafatrus dedi ki...

taksici ise hem araba kullanıp hem de kitap okuyabilen taksici benim neznimde:)

varol döken dedi ki...

hem yürüyüp hem kitap okuyan taksici değil motorcu olan biri olur mu?