20 Ocak 2010 Çarşamba

"ve özgürlük sırtından vurulmuş yerde yatıyordu"


Beynelmilel katilimiz -YILDIRIM TÜRKER

Oysa katilleriyle koyun koyuna yaşamaya, hatta giderek onların katil olduklarını unutup kravatlarına bakmaya, gün görmemiş sıpacıklar gibi saygıyla titreyerek onların deneyimlerinden yararlanabilmek amacıyla ağızlarına mikrofonlar tutmaya ve bunu asla yadırgamamaya alıştırılmış bir toplumuz. Bu toplumun birlik ve beraberlik içinde başarıyla oynadığı ortak rol, şaşkınlık olagelmiştir.

....

Ama arkasında kim bilir kaç ‘leşi’ olduğu bilinen, bu konuda gizlisi saklısı kalmamış bir maşa katilin cezaevi kapılarında aşk ve gururla karşılanması, kardeşi tarafından Abdi İpekçi’ye yönelik kirli sözler edilmesi karşısında otoritenin bir asabiyetiyle karşılaşmayız. Aksine, oldukça anlayışlı davranılıyor zaten bu yiğit orta Anadolu güzellerine. Onlar cesur. Onlar kilit tutmuyor. Tanrı onların yanında. Onlar bize sevgi, saygı ve hoşgörüyü öğretecek.

Yazının bence en acı kısımlarını buraya kopyaladım ama devamını da okumanızı şiddetle öneririm.

ps. Başlık şarkısı Redd- Özgürlük Sırtından Vurulmuş.

3 yorum:

farawaysoclose dedi ki...

"pembe karanfilli kız"ı hatırlattı bu dize.
http://sozluk.sourtimes.org/show.asp?t=pembe+karanfilli+k%C4%B1z

malumafatrus dedi ki...

faraway; şarkıyı ilk defa senin sayende dinledim ve çok sevdim. bir çiçek yılı sonrayı da bu akşam keşfedeceğim inşallah. vizyonuma vizyon kattığın için teşekkür ederim.

farawaysoclose dedi ki...

:)