12 Aralık 2009 Cumartesi

"bizi üzen neyse burda bitsin"


Basiret denilen şey bağlanmaktan başka bir işe yaramıyormuş bu akşam bunu bir kez daha anlamış oldum sayın okur.

Neşeli Hayat'ı izlemiş de çok beğenmişim gibi bu hafta da bir heves sinemaya gitmeye niyet ettim.(malumunuz hava şartları) Rahmetli murphy sağolsun, vizyonda izlenmeye değer film olduğunda sinema izleme şevki veyahut imkanı olmaz; şevk veyahut imkan bulunduğunda ise izlenilecek film de pek kolay bulunmaz.

Medyanın yaz aylarında bu sene vizyonda çok Türk filmi olacak derken ne demek istediklerini bugün çok daha iyi anladım. Vizyonda izlenilesi yabancı film yok denilecek kadar az olduğu için değerli Türk filmleri arasında yapılacak en yanlış tercihi yapmam mazeret olarak kabul edilir mi peki ? İyi niyet çerçevesinde belki edilir ama bu geceki can sıkıntımızı unutturabilir mi, ne yazık ki hayır.

Efendim ben gayet sabit fikirli ve bolca önyargılı bir insan olarak Mahsun Kırmızıgül'ün bundan önceki 2 filmini izlememiştim. Aslında bu filminde kendisi oynamadığı ve yönetmediği için de sanki onun filmi değildir diye kendimi kandırdığımdan ne fragmanı ile gönlümü fetheden No Ofsayt'ı ( bence film olarak kötü çünkü) ne de Issız Adam'ın Eskişehir macerası "Adını Sen Koy"'u izlemeyi düşündüğümden, tek yol devrim şeklinde Gecenin Kanatlarına koştum.(Evet şu an itiraf ediyorum, yapılabilecek en iyi tercihi yaptığımı sanıyordum gecenin başında.) Keşke koşmaz olaydım.

O derin filmden aklımda kalanları da bir bir sıralamak gerekirse;
  • Oyunculuk denilen şey tabi ki yok.
  • Filmin tek güzel noktası pek tabi ki Beren Saat.
  • Ve kendisinin yapımcı ile ters düşmesine konu olan sahnelerin bütün filme mal edilmesi de kesinlikle büyük bir haksızlık. ( ama kendisi haklıyken haksız duruma düştü tavrıyla o ayrı)
  • Yavuz Bingöl'ün Üç Maymun'da oyunculuğunu bilmesem de kendisi bu filmde gayet kötü.
  • Filmin politik bir mesajı da falan yok.
  • Filmin zaten bir senaryosu da benim neznimde yok.
  • Serdar Akar'ın yönetmeliğini de ara ki bulasın.
  • Süper bir acitasyon, süper bir arabesk hal olduğu için eminim filmin seveni de epey olacaktır.
Anlayacağınız haliyet-i ruhum beni Hollywood filmlerine gömün yönünde. Bir süre Türk filmi izlemezsem de kendime geleceğimi umut ediyorum.

ps. başlık şarkısı Tadın Kaldı- Vega

5 yorum:

Fery... dedi ki...

an itibariyle adını sen koy u izlemiş bir insan olarak üfff ne sıkıcı filmdi diye eklemek istiyorum...

varol döken dedi ki...

önyargıları sevmiyoruz evet ama önyargı sahibi olmamızı sağlayan insanları da sevmiyoruz... türk sineması adına hala çok umutsuzum ben ne yazık ki, o yüzden de önyargı olarak değil bir önlem olarak sayıyorum bu filmlere gitmemeyi...

allahaşkına tuna kiremitçi filmine gidilir mi ya:) hele ki o tanıtım cümlelerinden ve melis birkan'ın copy paste ıssız adam'dan alınma halini gördükten sonra...

mervetan dedi ki...

ben sinemaya gidiyorsam genellikle türk filmlerini tercih ediyorum ama hangi film olduğu da önemli tabii. popüler bir filmdense, billboardlara düşmemiş, az bilinen filmler her zaman bana daha çekici gelmiştir ve sonuç da çoğunlukla hüsran olmaz..
3 maymunu izlemiş ve beğenmiştim ama yavuz bingöl bir şarkıcı değil de türkücü olduğundan bence o filmde de oyunculuktan söz edilemez.. herkes kendi işini yapsın, türkücü adamsın sen, ne işin var sinema sektöründe, nerden bulaştı anlamadım ki ben..

malumafatrus dedi ki...

ben bu herkes kendi işini yapsın olayına itiraz ediyorum ama. Yani sonuçta bazı insanlar yırtmak için en uygun mecradan medyaya giriyorlar ve sonra yapmak istediklerini yapıyor olabilirler.
Ama işte bu tamamen kişilere duyulan derin hissiyatla da ilgili;
Misal ben Ayça Şen'in radyocu, kitap yazarı, albüm çıkarıcı ve gazete köşecisi ve reklam oyuncusu olmasına gıcık olmasam da; Ayşe Özyılmazel'in köşe yazıcısı, albüm çıkartıcısı ve jüri üyesi türünden şeyler olmasına gıcık olabilirim. Mesela Tuna Kiremitçi de bizim için ex-reklamcı, hikaye yazıcı ( ki roman yazamaz bence kendisi) müzik söyleyici ve en son da film çekici evet ama adam sinema ve tv ( veyahut türevi ) mezunu. Okul vakti albüm çıkartmış. Bunlarda iyi olup olmadığı değil derdim, ama herkesin her şeyi yapma hakkı olmalı. engellemeyelim lütfen:))

mervetan dedi ki...

engelleyemiyoruz zaten, ne yazık ki.. hayır olan senin parana oluyor ben ona üzülüyorum..