16 Aralık 2009 Çarşamba

"bir şey eksik o da enerji, yok ki aramızda sinerji"


Değerli faraway, sen ve ben hala konuşup duralım, bak değerli Ayşe Özyılmazel 1.lig seviyesinde yazan bir gazeteci olmuş, haberimiz bile yok, hala hasetle kendisi hakkında atıp tutuyoruz ( Sanırım ana gazetede yazmaya başlayınca oldu bu geçiş ama biz anlamak istemedik).

Hıncal Uluç ve cemaati daha nelere inandıracak bizleri acaba çok merak ediyorum ve açıkçası hepsinden de uzak durmak, veyahut bir Salomanje günü gidip hepsine derin hissiyatlarımı sunmak istiyorum.

Oray Eğin sanırım hayatı boyunca Radikal'den kovulmuş olmanın hıncını içinde yaşatacak. Bu sebeple de yazdığı gazete sanki 3 büyük/ çok okunan gazeteymişcesine Radikal'e burun kıvıracak.

Kendisinin Akşam'a karşı nasıl bir derin sevgi beslediğini bildiğimden sadece gülüyorum. Ve anlamadığını düşündüğümden vurgulamak da fayda görüyorum; Uğur Vardan benden düşük ligde demiyor, sadece farklı kulvarlardayız diyor ki , OE ikisini aynı kulvarda görebiliyorsa yeteneğini de bilahere tebrik etmek lazım.

Allah Hıncal Uluç ve hayatımıza pazarladığı insanlardan, ürünlerden uzak tutsun beni.


Kimin yazdığının önemi yok, sadece medyadaki bir zihniyeti göstermek açısından önemli. Bir gazeteci, kendisiyle ilgili yaptığı bir açıklamada Ayşe Özyılmazel'e de laf değinmiş. 'Hayatım boyunca aynı ligde mücadele etmeyeceğim bir insan' türünden bir laf ederek... Ayşe'yi savunacak değilim... Kendi köşesi var, kalemi var, istiyorsa yanıtını yapıştırır.Ancak bu 'lig' mevzuunun üzerinde durmaya değer...

Medyada bir alışkanlık oluştu. Nerede bir marjinal yayın organında hapsolmuş, oranın sınırlarını aşamayan, okunmayan biri varsa kendi dar çevresinden birilerinin sırtını sıvazlaması, 'bizim oğlan' diye gaza getirmeleri sonucunda bir büyüklük kompleksine tutuluyor.Bu büyüklük kompleksi içten içe basında kaybetmişliği, bir yere gelememişliği örtmek için de kullanılıyor.Ne demek 'Aynı ligde mücadele etmeyeceğim bir insan'...Hepimiz biliyoruz ki kısa sürede Ayşe Özyılmazel basının birinci liginde yer buldu kendisine... Alt sıralardan gelip zirveyi oynayan yeni bir takım gibi... Hele hele üzerindeki o atıl Haşo etkisini atınca çok daha rahatladı, özgürleşti kalemi...

Burada Ayşe'yi sevip sevmemekten, görüşlerine katılıp katılmamaktan bahsetmiyorum. Gazete yazarlığında başarının tek bir ölçüsü var: Kendini okutabiliyor musun... Ayşe bunu becerebiliyor... Kendinden konuşturuyor...Ancak kendisini onunla aynı ligde görmeyenleri yıllardır merak etmiyorum, yıllardır o marjinal dünyalarında kendi kendilerini tatmin etme çabaları ilgimi çekmiyor. Birkaç genci, birkaç hevesli üniversiteliyi tavlayabilirler ama 'birinci ligde' pek prim yapmıyor bu tavır...Kimse kızmasın... Medya çok acımasız bir rekabet alanı. İlginç olabilmek, kendini okutabilmekse en zoru. Rekabetten koptuğunuz anda da marjinalize olmanız kaçınılmaz...Aslında doğru söylemiş bu lig mevzunu açan... Hayatı boyunca ikinci, üçüncü lige mahkum olmuşlar tabii ki birinci ligde top koşturamaz...

ps. Başlık yazıda bahsi geçen süper yetenek Ayşe Özyılmazel'in Enerji adlı albümünün çıkış şarkısından.

ps.2. Tuğçe Tatari'nin AÖ'ye yazdığı uyarı yazısı ve Aö'nün de kendisine cevaben yazdığı yazıyı da bilahere ele alacağız.

3 yorum:

farawaysoclose dedi ki...

helin avşar'ın saçmasapan ropörtajları için de "kendinden bahsettiriyor ya, gerisi önemsiz" yorumunda bulunmuştu H.U.!!
Ayşe Ö.'nün sıradan ev kızlığından bu medya starlığına yükselişi, BKM ekibi ile avrupa turnesi, ilkokul kompozisyonu yazıları ile Sabah'ın 2.sayfasını kapması, ve Haşmet Babaoğlundan ve Okan Bayulgen'e uzanan sevgili yelpazesi.... oy oy oy... bu hikayenin sonunda gelinlikle Çırağan sarayının merdivenlerinden gösterişli bir iniş pozu görüyorum.

biz aynı noktada saymaya devam ederi Allah bilir!!

o değil de, devletşah'ın "7 dakikada mikrodalga'da brownie" tarifinden yaptım. dur bakalım nasıl olmuş :)

malumafatrus dedi ki...

kesinlikle haklısın, Çırağan'ın merdivenlerinde kuğu gibi süzülen Ayşe Özyılmazel. Tabii düğün fotoğraflarını da yakın zamanda ismini daha çok duyaracağımız ablası çeker:)

farawaysoclose dedi ki...

öngörülerimiz birer birer gerçekleşiyor! bugünkü Ajda-Ayşe röportajının resimlerini ablası çekmiş :D neden bütün resimlerde Ayşe Ö'nün ağzı açık?!