16 Kasım 2009 Pazartesi

"Bir akşamın kalbinde bıraktım seni"


Malumafatruş usta iftiharla sunar;

Efendim az çok bahsi geçtiği üzere yemek konusunda az biraz seçici az biraz takıntılıyımdır. Yani şöyle oluyor ki genelde normal insanların yediği çeşidin % 30u ile idare ederim ve genelde insanların yemediği %10'luk kesimden de favoriler ile hayatıma renk katarım. Bilgi'nin deyimiyle bu çeşitlerde öyle nokta atışı yaparım ki, çok şükür düzensiz beslenmemi pek güzel kamufle ederim. Ayva tutkum, çok eskilerden gelen nar tutkum gibi bir de renginden de ötürü gönül bağım olan kırmızı lahana (aslında bildiğimiz mor) bu bağlamda örnek gösterebileceğim değerli yoldaşlarımdır (bu kelimeye gıcık olmama rağmen bile bile kullanıyorum.) Ve bugün bu yazıyı yazma sebebim, kırmızı lahanaya olan aşkımı yazıya dökmektir.

Bendeniz bir anne alışkanlığı olarak karışık salataya pek sıcak bakmam. Salata denilen şey benim için marul üstüne taze soğan, marul üstüne salatalık, çoban salatası , havuç salatası veyahut kırmızı lahana salatasıdır. Öyle tabiri caizse alamuk olmuş salatalara elim pek gitmez. Kaldı ki takdir edileceği üzere en güzel salatayı da annem yapar:))

Ve evet bu çingene pembesine sahip olan lahanamız bence azıcık emek gerektirse de müthiş bir salatadır. Sirke ile kesinlikle ovulmamalıdır, ince ince kıyılmalı ve tuzla bir güzel ovulmalı, yerken de kıyafetlerde kalıcı hasar bırakmamak için özenle yenmelidir. En önemlisi de katur kutur yenmelidir, bu yüzden dışarıda değil de evde yenmesi önerilir. Yoksa sessiz yenmeye çalışılan bir kırmızı lahana bünyede gerektiği mutluluğu yaratmaz.

Anlayacağınız bu haftaki menümün salatası belli, yanına çorbayı da otomatik pilota bağladım mı, akşama ne yiyeceğim derdimi çözdüm demektir. Geriye spordan önce saat 16.00 civarı yenilebilecek Mavi Yeşil alternatifi sağlıklı bir besin bulmak kaldı ki, ne yazık ki onun için daha niş bir ürün bulabilmiş değilim.

edited by kusburnu.

ps. Başlık şarkısı Asfalt Dünya- Bir akşamın kalbi

1 yorum:

Fery... dedi ki...

karnım açken bu yazıyı okumak iyi olmadı :P