3 Ekim 2009 Cumartesi

"yaz geçer, iyi gelir sözcükler"


 
"Gündeliğin akışında böyle anlık çarpışmalar, hesaplanmamış karşılaşmalar, rastgele kesişmeler, beraberliklerinde bir hikaye derinliği katar, içinde yaşanılan anı mutluluğun kendine özgü ışıltısıyla parlatırdı. Ayrılık sonralarında hatırlandığında insanın içini en çok acıtıp yakan da ne yazık ki bir zamanlar insanı çok mutlu etmiş olan bu anlardı. Yaşamın, verdiğini geri alması demekti bu. "

"Hiç kimseydim ben. Aşk, beni biri yaptı."

"...unutamadığımı, unutmadıkça daha çok unutamadığımı, sonuna kadar yaşanmamış bir aşkın yarım kalmışlığını hayatta hiçbir şeyin gideremediğini, bu yüzde yarım kalmış bir aşkla yıllar sonra ölündüğünde bile gidilemediğini, o yarım kalmış aşkın ve hikayenin tamamlanması için dünyaya dönüp dönüp gelindiğini, insanların bedenlere aşık olduklarını sanırken aslında ruhlara aşık olduğunu, bu uğurda dünyaya birkaç kez kadın, birkaç kez erkek olarak dönen aşıkları tanıdıktan sonra aşkın cinsiyetsiz olduğunu artık biliyorum."

Murathan Mungan'ın Eldivenler'inin en sevdiğim ikinci öyküsü Geçici Kesinlikler'den.

ps. Başlıktan da anlaşılacağı üzere, içimde oluşan Murathan Mungan nostaljisine ilk olarak Yaz Geçer ile başladım. Ömer Özgüner'in kitabı Başkasını Seviyorum'dan sonra( evet, kitabın 4. baskını aldım nihayet) da Yüksek Topuklar'la ikinci bir buluşmanın heyecanındayım.

ps.2. Fotoğraflar ise bizibozmaz'ın önerisi ile keşfettiğim bu adreste.

1 yorum:

guvenek dedi ki...

benim de murathan sevgim depresti bu ara aynen.

kis basliyor...