27 Ekim 2009 Salı

"söyle şimdi kim mutlu, insanlar birer birer yitip giderken "


Burçlara önem verdiğim için doğumgünlerine az biraz önem gösteririm.

Eskiden- gençken- ilk kutlayan ben olayım mealinde de heveslerim vardı ama artık onlardan geçtim. Sağlık, huzurlu mutlu yaşlar diliyorum sevdiklerim için. Kendi doğumgünümde koca bir şenlik olmamasını da bu sebeple kabullendim. Sanırım benimle yola devam eden arkadaş sayım az, her geçen doğumgünümde bunun anlıyorum. O gün üzülüyor, sonra yola eskisi gibi devam ediyorum falan filan.

Doğumgünü hassasiyetim iştede devam ediyor. Bizim şirket sağolsun, her gün kimlerin doğumgünü olduğunu intranet sayfamızda beyan ediyor. Ben de sabahın köründe ilk iş merakla bakıyorum o gün kimlerin doğduğuna. Eğer samimiyetim varsa arıyorum, samimiyet derecem ortaysa mail atıyorum, bazılarıyla az çok muhabbetim bile olmuyor ama onlarla da karşılaştığımıda naziklikten kırılarak doğumgününü kutluyorum falan. Misal bazıları da arkadaşlarımla iyi olduğundan onlara haber veriyorum.

Amacım insanlar doğumgünlerinde doğumgünü olduklarını unuttukları vakit küçük bir jest yapmak. Gerçi şunu itiraf etmem lazım bu jestten anlayan pek kişiyle karşılaşmadım. İşin daha komik yani, bu bilginin intranette yayınlanmasına karşın, "aa nereden duydun?" sorusu ile de bol bol muhatap oldum. Tabi benim asli görevimin bu olduğunu bilmediği için insanlar kendilerine özel bir tebrik olarak da algılıyorlar bu hallerimi. Çok takılmadan happi börtdey demeye devam ediyorum. Bazıları ise çok normalmiş gibi teşekkür edip yollarına devam ediyorlar.


Hiç birini anlamıyorum. Tek fikriyatım var insaniyet ölmüş. Bazıları doğumgünlerinde bile umutsuz, bazıları ise duyarsız.

Bu yazıyı da benim doğumgünümde ( ki Ağustos'dan bahsediyoruz) iş aleminden kutlayan kişinin sayısının bir elin parmaklarını geçmediği için yazmıyorum. Tümevarım yöntemiyle genel gözlem amacımız. Hatta belki insaniyet ölmedi yaşıyor adında bir dernek kurarız, emekliliğimizde gidecek yer olsun diye orda takılırız, önünden geçen herkese selam eder, mahallenin danışma merkezi oluruz.

Hem belki bir gün insanlık gerçekten kazanır.

Yazının yazıdan çıkartılmayan ana fikir; bu yazıyı okuyan ve doğum günü olan zat-ı muheteremlerin doğum günü kutlu olsun.

ps. Doğum günü de ayrı yazılıyormuş. Artık bir kelimenin bitiş mi ayrı mı yazıldığı şüphesine düştüğümde ilk tercihm ayrı yazılmasından yana olacak, istatistikler

ps. 2. Başlık şarkısı yine Mor ve Ötesi Yeşilllik


3 yorum:

Fery... dedi ki...

birkaç seferdir doğumgünlerinde İsanbul'da olmadığım için telefonla kutlamak durumunda kaldım sanma ki yanında değilim... Bu post üzdü beni yahu :(

malumafatrus dedi ki...

yok canım, dedim ya kendime yönelik değildi bu yazı. olay doğumgününü kutladığım insanların çeşit çeşit tepkilerinden çıktı.

üzülmeye gerek yok, hele şu vor-tatil modundaki günde hiç ama hiç gerek yok.

yoksa sen çalışacak mısın yarın?

Fery... dedi ki...

tabii ki :(