29 Ekim 2009 Perşembe

"o zaman birazcık anlamsız konuşmam gerek"


isim konusuna takıntımız devam ediyor.


Öncelikle şunu belirtelim, isim hadisesi benim neznimde karaktere etki ettiği için takıntı olabilecek kadar önemli bir hadisedir.


Her aile aynı önemi gösterir mi bu konuya, tabi ki hayır. Misal benim ismimi komşunun kızlarından birinin önerisi imiş, ama yani bir isim konuluyorsa onun bir özelliği bir manası mutlaka olmalıdır ( tabi mümkünse bu anlam yeter, imdat türünde olmasın)

Anlam derinliğinde yorulan kafası karışan ailelerin en büyük yardımcıları özel günler. Dini ve resmi olmak üzere bir çok günde doğan çocuğun ismi otomatik olarak tayin ediliyor. Tabi bu durumda dini ve resmi günlerden seçilen isimlerin şöyle bir ayırımı oluyor; kandil günlerini isim olarak alan insanların doğum günlerini tahmin etme ihtimaliniz yokken, resmi bayram ismine sahip olanlar doğum günlerini şıp diye uydurabiliyorsunuz.


Bu size bir şey katıyor mu peki? aslında hayır, sadece eğer siz de resmi bayram ismine sahipseniz, kendinizle ortak doğum gününe sahip insanları şıp diye buluyorsunuz.

Benim asıl merak ettiğim,

ismi zafer olan ama 30 Ağustos'da doğmayan;


ismi Cumhur olan ama 29 Ekim'de doğmayan;


ismi Kadir olan ama Kadir gecesinde doğmayan;


İsmi Berat olan ama Berat gecesinde doğmayan;

kaç insan var ve bu çocuklara bu isimler ne amaçla verildi İsviçreli bilim adamları boş durmasın bunu da araştırsın bir zahmet istiyorum. ( zafer'i konu dışında tutabiliriz) Bana araştırma usulleri hakkında bilgi verirlerse, ben de işin bir ucundan tutarım zaten, onlar sonra domuz gribinden sonra başımıza gelecek gribe çare üretirler belki.

ps. günün anlam ve önemine uygun yazı da böyle yazılır yalnız, bunu da kendime yalakalık olarak belirtmek isterim.

ps. Başlık şarkısı Mor ve Ötesi- Doğru Yanlış

2 yorum:

kusburnu dedi ki...

bir de kuranda geçen isimleri veren aileler var. ailenin dini bütün olduğunu beyan eder, kişiye de dini bütün imajını doğduğu saniye yapıştırır..

malumafatrus dedi ki...

kızım benim ismim cennetten geliyor, düşün artık ne kadar kutsal bir insanım:)