11 Ekim 2009 Pazar

"iyi ki dönmüşüm yolun başından"


Faydalı otların çoğu gibi maydanozu sevmem ( dereotunu ise hiç sevmem)

Bu konuda kendime benzeyen çok da insan tanırım. Hatta yıllar önce staj yaptığım bir yere Cuma kahvaltısı diye götürdüğüm anne yapımı poğaça ve böreği denemeyecek kadar radikal maydanozsevmezler gördüm.

Damak tadı olarak reddettiğim maydanoz zayıflama olayına faydalı denildiği vakit ise, zehir de olsa içerim deyip, kaynamış maydanoz suyuna burun kıvırıp içtim.

Sonra gel vakit git vakit, hayatımıza doğal bitki uzmanları girdi. Marankisi, Saraçoğlu'su derken annem reçete üstüne yeni reçeteler sahibi oldu. Daha önce de yazdım mı bilmiyorum ama annemle süs konusunda çok iki uç noktadayızdır. Ben ne kadar kendimle ilgilenirsem o da o kadar bakmaz kendine. Ama bir tatilde gittim bir de ne göreyim cildinde bir parlaklık var. Dedim hayırdır? Bir şey yapmadım ama 10 gündür şunu içiyorum deyince, deneyelim bakalım dedim ve başka bir formatla maydanoza yeniden merhaba dedim.

İşin komik ve bu yazıya konu olan kısmı ise ben bu maydanoz formatını ciddi ciddi sevdim. Belki bu da yaşlanıyoruz ve artık sevmediklerimize sıcak bakıyoruz geleneğinin bir parçasıdır bilemem ama limon faktörlü bu maydanoz pek içilebilir geliyor bana. Bu kadar yazında müthiş bir iksir gibi geliyor ama aslında çok basit bir şekilde hazırlanıyor maydanoz suyumuz. Bir kuple maydanozu ince ince kıyıp blender'a ( nasıl yazılır ki bu) koyuyorsunuz, sonra 1.5 limonun suyunu sıkıp ekliyor ve yarım su bardağı kadar da su ekliyorsunuz. Blender'ın gürültüsüne katlanabildiğiniz kadar karıştırıp muhteşem iksirinize ulaşıyorsunuz ve mümkünse sabahları aç karnına içiyorsunuz.

Ben deniz hafta içi sabahın köründe kalktığım ve blender vıyyy vıy da vıy vıyy sesi yaptığı için sadece hafta sonu bu değerli karışımı içsem de, nedendir bilinmez pek enerjik hissediyorum kendimi. Maydanoz zaten faydalı bir şeymiş, limon desek onun da arkada kalır yanı yok. Bu durum da maydanoz sevmeyen ve yeni bir açılıma merak saranlara bu karışımı önerir, hatta düzenli kullanı yararını görenlere tam olarak yararının da ne olduğunu bana iletmelerini rica ederim.

Danışman aktarlık görevimi de burada sona erdirir, ev işlerimin "to do" listesinin bir ucundan mecburen mecburiyetten başlarım.

ps. Başlık şarkısı Sertap Erener- Yolun Başında

Hiç yorum yok: