17 Ekim 2009 Cumartesi

"eksiksin dur dinle hayatın yanlış yönde "


Şehir dışında çalışmanın en büyük avantajı taksici müessesi ile münasebetinizi epey azaltmanız. Hele ki iş aleminin yarısının olduğu Levent ve Maslak'tan sonra işten evinize tek yolun servis olması ruhi bir arınmaya vesile oluyor.

Ama yine de iş dışında mecburen mecburiyetten taksi kullandığım vakitlerde de asabiyet yapacak konular ediniyorum. Taksinin karaborsaya düştüğü vakit sizin 15 dk. beklediğinizi bilen ve bunun için iki gıdım ötenize giderek öne geçeceğini düşünen köylü kurnazların lafını hiç etmiyorum bile.

Kalabalık vakitlerde içinde müşteri olduğunu beyan eden ışığı yakmayan taksicilere de arkasındaki koltuktan görülemeyen müşterilere de süper gıcık oluyorum. Ve ne yazık ki bu müşteriler genelde kadın oluyor. O zaman anlıyorum ki Türk kadını gerçekten minyon. Bunu yazan ben denizin de boyu 1.80 değil ama yani o taksi koltuğunun arkasından görülebildiğimi düşünüyorum.

Gerçi taksiciler o tepelerindeki ışığı efektif bir şekilde kullansalar zaten bu asabiyete de gerek kalmaz ama o zamana kadar taksilerin arkasında kurulan küçük kadınlardan ricam, taksicilere tepelerindeki ışığı hatırlatmaları ve bir gün kendilerinin de o taksiyi dakikalarca bekleyen kişi olacaklarını hiç akıllarından çıkarmamaları.

Konuyla yarı alakasız olacak ama ben Mustafa Hakkındaki Her Şey sebepli midir bilmem ama taksicilerin bir kısmı evli kadınlarla ilişki yaşıyor diye düşünürüm sık sık. Bu da benim saçma hayal gücümün uydurmaları ama var yani böyle bir hissi kablel vuku'm. Bu sebeple günahını aldığım camiadan da ayrıca özür dilerim.

ps.1. Sanırım ben taksici olsam müşterilerle sürekli bir konuşma açmaya çalışırdım. Çünkü o arabada alakasız iki kişi o kadar yolu giderken bir sese ihtiyaç var. Radyo Alaturka, Lig Radyo falan da bir yere kadar tabi. Ama şimdi kendime sordum ama cevabını bulamadım "taksici olsam hangi radyo frekansını dinlerdim ki ben?" Peki sizin tercihiniz hangi istasyon olurdu? (değerlendirmeyi yaparken gün boyunca haber almadığınızı, o radyonun sizin tek bağınız olduğunu da unutmayın tabi. )

ps.2. Başlık şarkısı Yerden Yüksek- Neyimser


6 yorum:

Fery... dedi ki...
Bu yorum yazar tarafından silindi.
Fery... dedi ki...
Bu yorum yazar tarafından silindi.
Fery... dedi ki...

her gün taksiye binen bir insan olarak konu ile ilgili türlü hikayem, türlü derdim var ama şundan eminim ki sabah sabah bindiğim takside kral fm açıksa ben o gün depresif ötesi bir şey oluyorum sağolsun günümün nasıl geçeceğine karar veren tesadüfen bindiğim taksinin şoförünün müzik zevki oluyor ve ben de radyo frekansını değiştirebilir miyiz lütfen diyemediğimden buna katlanmak durumunda kalıyorum :(

Fery... dedi ki...

başlık nerden? pek güzelmiş...

malumafatrus dedi ki...

yazmayı unutmuşum sayende güncelledim, yerden yüksek ile neyimser.

kusburnu dedi ki...

ben ntv radyo veya eksen dinlerdim. ben bi de şuna çok kıl oluyorum, diyelim ki taksimden dönüyorsun, gece 12 falan, alemden dönüyor da olabilirsin işten çıkıyor da olabilirsin adamlar direkt alemci gözüyle bakıyorlar sana ve anında iğrenç bir disko cdsi çalmaya baslıyorlar. hani eğlencenize kaldığınız yerden devam edin der gibi. sanki tekno harici bir eglence yokmus, sanki ben kesinlikle eglenceden dönüyormusum gibi.

eskiden ağzımı açamazdım ama artık kapattırıyorum radyoyu, beğenmiyorsam çalanı.. hrrr..