30 Haziran 2009 Salı

"dilimden kalbine apaçık bir muhtıra""


İsmimin manasındaki ters-yüz ilişkiden mütevellit Yiğit OKur'un kitaplarını da sondan başa doğru okudum (İnci Aral gibi). Romanlarını okuyup bitirdikten sonra D&R'larda bulamadığım "O zaman kim söyleyecek şarkıları" na nihayet idefix sayesinde ulaştım.( Special thans to kusburnu) 155 sayfalık kitap Okur'un akıcı diliyle bir çırpıda bitiyor. Öyküler yazarın hayatına dair ufak ipuçları da verdiğinden pek kanım ısındı kitaba.

BenYiğit OKur'u geç keşfedenlerim ama benden de geç kaldıysanız ve hala kendisini tanımıyorsanız size kendisi hakkında bir kuple bilgi sunmak isterim. Kendisi 1934 doğumlu, avukat olacağı o doğmadan belirlenmiş. Galatasaray lisesi hayatına ve yazılarına çok şey katmış. O da buna karşılık GS lisesinin kütüphanesini yaptırmış, her sene de bir öğrenciyi okutmuş. ( halen de buna devam ediyor sanırım) Nedendir bilinmez çok da zeki olduğunu düşündüğüm bir insandır kendisi. 30 yıllık arayı kapatmak için inşallah daha birçok eserini de bizlerle paylaşır. ( Muhtemelen onunlar da Yunus Nadi ödülü kazanır)
"O zaman kim söyleyecek şarkıları"'nın altı çizilen satırlarından bir buket aşağıda. Devamı içinizdeki okuma aşkında...


"Böyleyizdir, sonraya erteleriz. Oysa, sonra yoktur ki. Sadece şimdi vardır. Geçmiş, zaten geçmiştir. Gelecek sadece bir varsayım."
....

"Kocaman sözcüklerden çekindiğim için "mutluydu" demeyeceğim. Ama, aslına sorarsanız, mutluyduk."


ps. Başlık şarkısı Gripi- Zamana Bırakma Bizi

1 yorum:

Adsız dedi ki...
Bu yorum bir blog yöneticisi tarafından silindi.