25 Mayıs 2009 Pazartesi

"insan neler yapar isteyince "


Bir insanın damak zevkini anneler oluşturur. Bir yemek ne kadar güzel yapılırsa yapılsın, anne elinden çıkmadıkça da %100 mutluluk vermez. Bir kadın, annesi gibi yemek yapmayı, bir erkek, annesinin elinden çıkmış hissi veren yemekler yemeyi ister.

Bunun içindir ki, yaptığım yemekler= (annemin bize pişirdikleri- benim yemediklerim)* pratik sayım/ yemek yapabilme yeteneğim'dir. Pratik ve yetenek faktörlerinden pirinç pilavını - abimin aksine- halen dört dörtlük yapamam. Bunun için de yemek yapma hadisesinin genel kabul görmüş kuralı olan "pirinç pilavı yapabilen herşeyi yapabilir"in de doğru olduğuna inanmak istemem.

Bu kadar girişten alakasız bir konu da çıkartabilirdim ama şimdiki amacım yemekten devam etmek. Ana hedefim bir garip düdüklü tencere.

Bizim evde düdüklü tencere kullanılmazdı. Annem nedendir bilinmez 50 yaşından sonra düdüklü tencereyi soktu evine, tesadüfen aynı zamanlarda bizim eve de girdi düdüklü tencere. Annem "aman da şöyle kolay, böyle faydalı " diye pek methiyeler dizince, pek sıcak karşıladım bizim düdüklüyü. Yaptığım yemek çeşidi değişmese de yemek yapma sıklığım arttı. Açıkcası kavrulmamış yemek tadına alışmak için bir geçiş süresine ihtiyacım var, daha da önemlisi dakika hadisesini tutturmalıyım ama patates, havuç ve bezelyenin nasıl aynı dakikada pişeceğini kestiremiyorum. Konuyla ilgili anne görüşünü de aldıktan sonra olur bu iş, sonra yeni tatlar dener, bir yemek blogu açar, adını da düdüklütencere ( bilerek bitişik yazdım) koyarım, tabi henüz böyle bir blog açılmadıysa.


Düdüklü ile açtığım yemek konusunu daha da lezzetli bir platforma katmak için bilmeyenlere friğ pilavını tanıtmak isterim. Gönlümde hatırası hala gün gibi olan Peradox'da tesadüfen yediğim bulgur pilavımsı şeyde keşkek tadı bulmuş ve pek de yapmadığım bir şeyi yaparak aşçıdan tarifini almıştım. Tarif olsa da istediğim zaman Peradox'a gidip friğ pilavı yediğim için bu yemeğin bulguru nerdedir diye arayıp sormamıştım. Ama işte o güzelim mekan Asmalımescit'in en bahtsız binasında açılmış, o kapandıktan sonra yerine açılan 3 yer de kapanacakmış, o zamanlar bilmiyordum bunu. Peradox kapanınca kendi başımın çaresine bakmak zorunda kaldım. İlk etap friğ bulguru bulmaktı ki o kısmı anneme devretmiştim. Annem bulguru bulmakla kalmadı, bu süper tadın evimizde de pişebileceğini bize gösterdi.


Ve bu yazıyı yazmamdan anlamışsınızdır, ben de bu süper pilavı yapabiliyorum. Ne var ki bulgur pilavı işte diyenleri duyar gibiyim. Haklı olmasına haklısın sayın okur ama ben bulgur pilavını sevmezdim, hep acı gelirdi bana, sonra yatılı okula gittim pilavın her türlüsünden soğudum falan filan. Isınma turlarını yeni geçmiştim ki friğ pilavı bu aşkın vurucu darbesi oldu.


Bu pilav tutkusuyla, aslında sadece Peradox'da pişirilmediğini birçok kebapçının da menüsünde olduğunu öğrendim ama böyle güzel bir yemeği kendimin yapabiliyor olması süper bir şey:) Hele o güzel koku, benim için kestane kokusu ile yaraşır güzellikte ki bu yüzden yazdım bu yazıyı. Hayatınızda bir güzellik arıyorsanız, sofralarınızı bu güzel yemekle tanıştırın derim.


Yazımızın sonuna gelirken, Vedat Milor halet-i ruhiyesinden sıyrılır, herkeslere keyifli ve lezzetli yemekler dilerim.

edited by kusburnu.

ps. Bazı tariflerde etli yapılsa da ben normal bulgur ile eşit oranda friğ bulguru kullanılarak yapılan bildiğimiz bulgur pilavını severim.

ps.2. Başlık şarkısı, Nil Karaibrahimgil ile Sana Kek Yaptım.

4 yorum:

kusburnu dedi ki...

sen simdi gene bana kızıcaksın ama benim edit ettiğim yazının sonuna ps ekleyip, üstüne bir de hata yapman falan. olmuyo ama sekerim. :)
hadi bak bu sefer içimden geldi yazına da yorum yapıcam.
bulgur pilavını ben de cok severim. friğ nedir bilmiyorum, duymadım, ilk senden duydum. eve çağır da bir gün yiyelim nasiplenelim.

malumafatrus dedi ki...

ben de seni seviyorum pek muhterem kusburnu:)

kusburnu dedi ki...

ben artık beni sevmediğini düşünmeye başlamıştım oysa ki :(

aubout vita dedi ki...

Xavi Gerad Jude Am. Aiicco Sigorta plc Temsilcisi. Biz 3% anaSayfa Ödeme oraninda Kredi sunuyoruz.Bu (CEO) e-posta adresine bizimle irtibata ilgilenen
varsa: xavigeradloanfirm@yahoo.com
Eklendi sadece Aiicco Sigorta plc Izin Alir 20 yas üzeri yazidan.
Bireysel Krediler Yatirim.
Isletme Kredileri Yatirim.
Konsolidasyon Kredi.
Insaat Krediler.
Bir'in Daha yaygin Ödeme yasindaki Your Language.
Plani Çirak AYLIK ve yillik Ödemeler arasinda yorumsuz yapin.
Esnek Kredi kosullari.
Yil 5000 8000.000.00 Euro Kadar Kredi yok.
FIRMAMIZ Güvenilir, Verimli, hizli ve yürüt BIR islemdir. Bize bugün.SR GERAD JUDE Yatirim plc: Yanitlar Isim gönderilmesi gerekmektedir, E- posta: xavigeradloanfirm@yahoo.com