26 Mayıs 2009 Salı

"ben umut satın alırım çok uzaktan bir yerlerden"


Aslında herşey Cake House yüzünden oldu. Anne keki hasreti, yeni açılan bir mekanın cazibesi derken her Cumartesi, Pazar etrafında buldum kendimi. Hem Beşiktaş Belediyesi servis de düzenlemişti bizim için, halkın içine karışmak için daha güzel bir bahane olamazdı.

Pazar virüsü de böyle böyle girdi kanıma. Tam da Avrupa Yakasında kahve bağımlısı olan Burhan Altıntop misaliydim, her Cumartesi bir şekilde pazara gitmeliydim. Alışveriş merkezleri için geçerli olan kural burada da değişmez, bir yeri ne kadar iyi biliyorsanız alışverişe o kadar odaklanırsınız. Bunun içindir ki müdavimlik tuhaf bir güven verir size. Pazarın stratejik noktalarını çözmüş biri olarak 5 dakikada hedefinize ulaşırsınız. Her hafta pazardan birşeyler almak mümkün olmadığından, gezdikçe bolca gözlem de yapabilirsiniz.

Buyrun size sahibinden pazar hissiyatları;

Pazarın 1 numaralı kuralı en kalabalık tezgaha illa uğranması gerektiğidir.

Bir tezgahın başına insanlar ne kadar üşüşmüşse oradan birşeyler bulmanız o kadar yüksek bir ihtimaldir. Eğer nry'la pazara gidersem, bu işi ona bırakırım, o en güzelini seçip bana gösterir, ama kendi yeteneklerimle o kaos ile halen başedemiyorum:)

Mevcut esnaf ezikliğim pazarda da değişmiyor. Pazarlık yapmayı deneyip de başarılı olduğum bugüne kadar görülmüş değil. Bunun için, "ay şurada yarı fiyatına satıyorlar aynı şeyi" yırtıklığı yapan teyzeler gibi olamam. O teyzeler ile omuz savaşına bile girmem ama pazarın verdiği samimi ortam ile belki ben de birgün onlara derin hissiyatlarımı iletirim.

Bir tezgah başında 5 dk'dan fazla duramam. 2 dakikada şurada özrü var mı, burada özrü var mı diye bakmaya çalışırım, Allah'a şükür bu konuda da pek kazıklanmışlığım yok.

Genç esnafla cilveleşen kızlardan da acayip şekilde nefret ederim. Bilgi'yle beraber gittiğimiz pazarlarda bizi kardeş sananlara da ayıp olmasın diye " hadi ya" dememeye çalışırım.

Pazardaki haşlanmış mis gibi mısır kokusuna bir kere aldanıp o saman tadındaki mısırı tattığımdan dolayı ve Cake House'da birşey yemek gayesi ile pazarda birşey yemem. Pazardan alıp yolda yediğim eriklerin tadını ise hiçbirşeye değişmem.

Pazarın en kaliteli, en güzelini satan amcaların hiçbir zaman pazarlık payı olmaz ki, onlara da bu sebeple gıcık olurum.

Alışveriş merkezi veya mağaza gezmeseniz, moda dergilerini okumasanız da pazara giderek o dönemde neyin moda olduğunu şıp diye anlarsınız.

Abercrombie, gap gibi markaların taklitleri envai tezgahta olduğundan, orjinalini de sahtesini de giyeni anlamam. Orjinalini Türkiye'den alıp deliler gibi para bayılanı ise hiç anlamam.

Pazar dönüşü taksi beklemek, zar zor bulunan taksicinin kaprisini çekmek de asap bozucudur, bu yüzden yokuşa rağmen eve yürüyerek çıkarım.

Avrupa yakasının en çok nikah kıyılan yerlerinden birinin karşısında pazar olması ( veya tam tersi) Cumartesi günü Beşiktaş trafiğini çok kötü etkiler diye düşünmeyen şehir yapımcılarına da ayrıca selam ederim.

Bu kadar insan neden evleniyor sorusuna ise ayrı bir yazı da cevap ararım.

edited by kusburnu

ps. başlık şarkısı asfalt dünya ile sakın

3 yorum:

Adsız dedi ki...

ne pazar virusuymus bu alisveris virusu ile birlesip Ha1Ya ( hep alisveris , yilmadan alisveris)virusunu olusturmus ..
tamam kendine ozgu bir guzelligi var hani bohem ablalar bilem gorebiliyorsunuz etrafta..
ama tum sucu kekleri , frambuazli, limonlu, portakalli cheesecake' leri karanfilli çayı ile bizi bizden alan mekana atmak ne kadar dogrudur sevgili blog sahibesi..


fuhrerschein

malumafatrus dedi ki...

Karanfilli çaya karşıyım ama bunu belirtiyim:)

aubout vita dedi ki...

Xavi Gerad Jude Am. Aiicco Sigorta plc Temsilcisi. Biz 3% anaSayfa Ödeme oraninda Kredi sunuyoruz.Bu (CEO) e-posta adresine bizimle irtibata ilgilenen
varsa: xavigeradloanfirm@yahoo.com
Eklendi sadece Aiicco Sigorta plc Izin Alir 20 yas üzeri yazidan.
Bireysel Krediler Yatirim.
Isletme Kredileri Yatirim.
Konsolidasyon Kredi.
Insaat Krediler.
Bir'in Daha yaygin Ödeme yasindaki Your Language.
Plani Çirak AYLIK ve yillik Ödemeler arasinda yorumsuz yapin.
Esnek Kredi kosullari.
Yil 5000 8000.000.00 Euro Kadar Kredi yok.
FIRMAMIZ Güvenilir, Verimli, hizli ve yürüt BIR islemdir. Bize bugün.SR GERAD JUDE Yatirim plc: Yanitlar Isim gönderilmesi gerekmektedir, E- posta: xavigeradloanfirm@yahoo.com