19 Nisan 2009 Pazar

"hatırlıyor musun kim olduğunu? ne zamandır farkındasın yokluğunun?"


Pazar günü tembelliğinden ötürü buyrun fevkalade nostaljik ve süper geyik bir space yazısı...Yanlış yazılıyor diye algılandığı için de herkeşlerimi bu sefere mahsus herkes olarak düzeltiyorum. Birde nedense tüm noktalı işaretleri birkere kullanmakla yetinmeyip, 3 kere tekrarlamışım, onlarda da biraz kırpma işlemi yaptım.

29 Temmuz 2005 tarihli bu yazıdan kendi kendime çıkardığım derste ( bu ayrı mı yazılır emin olamadım fery) insan evladının boşken kendine konu yaratmak da hiç de sıkıntı çekmediği. Çalışmazken yazı yazmak daha kolaymış sanki.
.......

An yine şarkı irdeleme vaktidir, yani deliniz kendince eğlenecektir, kısmetse ( bugün bu kelimeyi ikinciye kullanmakta ve çokça da gülmekteyim) günün başka bir saatinde şuurlu insan profili ile derin felsefeler yaparaktan karşınızda olacaktır.

Ekranlarda ve radyolarda yıldız kaplanın( ki kadını ne güsel göstermişler beee) SAYENDEEEE sarkısının tacizine çokca uğrasam da ben bugün biraz nostalji yapıp yine kadınım d.akalınım ve eşantiyon olarak ayşe hatunun biricik şarkılarının derin anlamlarını irdelemeye çalışacağım…

"Sebebim"i söyleyende nasıl aynı kadın oluyor diye çokça düşünsem de, bugün kendisinin adresi yine çokça belli olan “unuttum “aslı muhteşem eserini, tabiî ki dinleyerek / kulaklarıma bayram ettirerek ele alacağım.

UNUTTUM

Ben sevdanın yollarında yürüdüm çok yürüdüm,( kırmızı Ferrariler ( 34 K 9898 diye hatırlamaktayım) Maseratiler varken, sen mi yürüdün???daha neler)


Aklım almadı aşk oyununu üşüdüm çok üşüdüm,( Yüce Rabbim akıl dağıtırken herkese aynı davranmak istememiş belli ki, ama ben mesela buna isyan etmiyorum, sende kabul et; aklının almaması normal bişey de, aklın almadı diye niye üşüyorsun burayı kavrayamadım….Beynin algılamama kriteri üşümek falan mı yoksa???)


Yeniden sevebilirim ( bundan kimseciklerin şüphesi yok zaten, gönlünüz haylice geniş maşallah)


Sözümden dönedebilirim (ayy tam benim gibi yanar döner insan modeli lafı, ikizler ve terazi burcundaki arkadaşlarada bilahere slm ederim tabii)

Senin için çarpan kalbi inan söndürebilirim (7 no’lu Biyoloji dersi, kalp denilen şeyin ana fonksiyonu kan pompalamaktır cicim, öyle senin için atan kalbim türünden beylik lafları şu saatte benim gibi saflar dahi yemez. yok be onu dahi yerim ben..saflığın boyutu yok ki maşallah)

Unuttum boyunu posunu, ( söz konusu boy 2.08’ler falan olursa unutmak o kadar kolay olmaz da, 1.98 için pek bişey diyemem)

Huyunu suyunu, (ama adamın paraları ile, onu ağzına sakız yaparak hala hayatını sürdürmeyi biliyorsun dimi??? Ben hangi taraftayım şimdi ya?biri bunu bana söyleyebilir mi?)

Dönersen yalanla dolanla, (ki gayette bekliyorum seni, yalan falan engelemıyor beni , haberin olsun demek oluyor bu)


Utanma sıkılma, ( niye utansın ki pardon?elindeki imkanlardan yararlanmaktan neden utansın bir insan evladı?)

Bu eski huyundur


Ne diyelim iyi ki kutluay-akalın ilişkisi yaşanmış, yoksa türk müzik tarihi bu kadar manidar şarkılara başka türlü sahip olamazdı….biri evlenirken diğerinin de değmezmiş diyebilmesi sonucunda bizim artık başka aşklara yelken açmamız gerekebilir…misal??? Seda ve büyük adam nihat( nasıl olsa yaz bitince bitecektir o aşkta)

Birtanesi neyine yetmiyor soruları altında ikinci şarkımıza geçelim efendim. Bu müthiş şaheserimizde yine bir mankenci abladan. Yeni albümünü dört gözle beklediğimizi belirterek, "sarılmandan belli kırıcan mı beli mi" eserinin gölgesinde kalan geçen yazın piyasa şarkısı adayımı sizlerle paylaşırım efendim.

şarkıcımız cinsiyet ayrımı yapmadan, aşk acısını taze bitirmiş ,acımı çektim paşa paşa, şimdi seni görelim cicim diyerekten, bir nevi H. Yenerlik yapmaktadır ki, Hande Yenerimiz bu kadar acı çekmez “ ayrılığım seni yakmadı mı, son sözü söyledim koymadı mı??”( şarkı sözcüsü yerine ben özür diliyim sizden )der, “yıkılmam hepte ayakta kalırım “imajını her daim sergiler.
şarkının adı meçhuldur efendim.. kafanıza gore takılabilirsiniz.

Bakıp durdum senelerce tükenen aşkın resmine( soru 1: resim nasıl tükenir? Soru 2: aşkın resmi hangi boyutlarda basılmalıdır? Soru 3: onun adı resim değil de fotoğraf olmasın? )


Dalıp durdum saatlerce bilmem , ne zaman bitecek diye( buradaki dalma anladığım üzere denize değil, olsa olsa baka kalmak babında bir dalmadır(bknz. göz dalması) gelin görün ki, bitmiş bir mevzu için hala ne zaman bitecek diye de düşünmek takdire şayan bir mevzudur, şapkamız da bilahere çıkarılmaktadır efendim)

Sen artık kederinden kahrından, ( peki biz bunu nerden biliyoruz? Arkadaşın peşine ajan mı taktık?ayriyetten efkar ve keyif için içme stilleri arasındaki gözle görülür farklar nedir, bunuda öğrenebilir miyiz?)

Bense mutluluktan içiyorum (tüm yollar alkol tüketimine dayanırken, benim soda ve ıce tea tüketimimle yol katetmem nasıl mümkün olabilir ki?)

Çektiğin çilelerin ardından dans edip, çoşuyorum ( meali; senin çektiğin acıları onunda cektiğini görmek hoşuna gidiyor anladık da, bu senin zamanında acılar çektiğin gerçeğini silebiliyor mu? Sor bakalım kendine)

Sen şimdi çatla, hırsından patla ( çünkü ben hala senin benim için üzülmeni isteyecek kadar seni önemsiyorum)

umrum da değil valla….(koca şarkı yazdık ama umrumda da değilsin haberin olsun/yersen artık )

neden de sorma (bu sarkı da tüm nedenlere cvp var bence ama, sen hala neden diye soruyorsan)

gönderdim zarfla (düşünsenize içi bomboş bir zarf, tam ağzı açık bırakma sebebi)

anlarsın daha sonra (bence siz birbirinizi artık anlayamazsınız, sen bu kadar acı çekmiş, oda aynılarını çekiyor işte diye sevinirken, hayır gelmez birbirinizden)

....


bu muhteşem şarkıyı bize bahşeden şarkı sözcüsünün ayşe hatun adlı güsel kişisi olduğunu sanıyor, ve sonsuz tebriklerimi iletiyorum ona, en önemlisi, bu şarkıyla beni buluşturan ordu paşasına da bilahere teşekkür ediyorum…..


Gününüz bana rağmen müthiş olsun efendim, ama haftasonunuz daha da güsel olsun/ dinlenin eğlenin, hatta çıldırın…..

2 yorum:

Fery... dedi ki...

29 Temmuz 2005 tarihli bu yazıdan kendi kendime çıkardığım derste ( bu ayrı mı yazılır emin olamadım fery) insan evladının boşken kendine konu yaratmak da hiç de sıkıntı çekmediği. Çalışmazken yazı yazmak daha kolaymış sanki.

Tuğbişim kural çok basit, -de ve da yı çıkardığında anlam değişmiyorsa ayrı yazılır bu kadar ya, olaya bir kolay olduğu algısıyla yaklaşsan sorun kalmayacak da, nerdeeeee :))

malumafatrus dedi ki...

Ya ok o kuralı biliyorum zaten de, işte "te, ta" yakışmıyor sanki kelimeden ayrı olunca diye hep bir şüphe oluşuyor içimde.