26 Mart 2009 Perşembe

"herkes ayrı yerden delirmiş, akıldan zengin kalkmışız."


okurcuya not: Bu yazı genel teknoloji yoksunluğum ile yazılmaktadır. Eğer yazıda bahsi geçecek konunun bir çözümü var ama ben gözden kaçırıyorsam, cahilliğime verin geçin.

Aldığım Cd.lerin bir kısmını PC.ye kopyaladığımda şarkılar ve şarkı söyleyecilerin isimleri yazarken, bazılarında Unknown Artist ve Track 1 yazıyor ve bu fark neye göre oluşuyor hiçbir fikriyatım yok. Parayı veren cd.'ye şarkıların isimlerini de yazırabiliyorsa helalı hoş olsun, ben dinleyiciye o emeği gösteren müzikçiye fazladan para vermeye de hazırım.

Konu sadece bilinmeyen sanatçı da değil. Misal Kenan Doğulu Festival albümünün orjinal cd.si ne hikmettir ki SEzen Aksu adı altında kopyalandı benim bilgisayarımda. Geçmiş dönemlerde de Mirkelam'ın bir albümü Tarkan, Nil'in bir albümü Sertab Erener adı altında kopyalandı bilgisayarıma. Burda şarkıyı kopyalan kişi dışında tüm faktörler değişken, bunun içindir ki "ya sakatlık bende" ya da "Unkapanı'nın kendisini teknoloji alanında geliştirmesi" için epeyce yol katetmesi gerekiyor.

Eğer kopyalama kriterlerinde birşeyleri tıklayarak şarkı isimlerine sahip olabiliyorsak buna da itirazım var. Çünkü buna hiç gerek duymadan, hop diye şarkıyı bu söylüyor, söylediği şarkıda budur diyen şeffaf olan cd.ler var.

Sen bir albüm için o kadar emek göster, sonra elalemin bilgisayarının My Music klasöründe Bilinmeyen Sanatçı adına layık görül, adalet mi bu ? Bence müzik alemin buna bir dur demesi lazım. Bu haklı savaşlarına sonuna kadar destek vereceğimi belirtir, bu satırları kaleme almama vesile olan Sıla'nın albümünü dinlemeye koyulurum.

3 yorum:

Fery... dedi ki...

şarkıları gönderseneeee....

Fery... dedi ki...
Bu yorum yazar tarafından silindi.
malumafatrus dedi ki...

konuya ne kadar yüzeysel yaklaşmışsın böyle fericim:)