19 Şubat 2009 Perşembe

"kendinle kalırsın"


"hayatın anlamını kitap film ve şarkılarda aramak"

Kitap okurken, satırları çizen, dinlediği şarkının sözlerini kitabın saçma biryerine not düşen, bir haftayı bir şarkı ile geçirebilen, hayatındaki sahneleri şarkılarla özdeşleştiren biri için çok da imkansız bir sorgu değil bu. Elinizdeki kitabın, dinlediğiniz müziğin, az önce izlediğiniz filmin size bişeyler eklediğine inanmazsanız, kitap okumak bu kadar bağlayıcı, müzik bu kadar tutkulu bişey olmazdı.

Onun içindir ki, hayatın anlamanı değil ama hayatı arıyorum, okuduğum satırlarda, dinlediğim şarkılarda.

Hayatın anlamını sadece depresyondayken sorgularım, bugüne kadar bir cevap bulmuşluğum yok. AMa fiziksel olarak bir anlam arayacaksak, bir sürü anlam yaratabilirim hayata. Mesela eve dönüş yolunuzda, yağan yağmurda sırıl sıklam olmak adına usul usul yürümek de hayatın anlamı olabilir; hayata baktığınız noktadan.

Kıssadan hisse; hayatla bağım kitaplar, güzel şarkılar, derin film replikleri. İlla bir anlam bulmasam da, elimin altında birinden birinin olmasından acaip bir mutluluk duyarım, yeni bir ses; kitaplıkta bekleyen okunacak kitaplar, hangisini önce izlesem sorgusunu yaptıracak kadar merakla beklenen filmler; şu ahi-ömrümde derin hissiyatlara sebep olur.

Bu yazıyı yazma sebebim olan, sozluk başlığını açan ve daha sonra da fikriyatını sunan iki entry'yi de eklemek isterim. İki fikir özünde aynı yönde olsa da, bazı noktalarda keskin farklılıkları var. Ben de ikisini de doğru ve haklı bulduğum için buraya kopyalamak istedim. Biri de kitap okuma hallerine ve kitap önerilerine saygı duyduğum bir arkadaşımdır ki, entry farkından da hangisi olduğunu anlarsınız sanırım.

"hayatın anlamını her tür güzel sanatta aramak kadar dangalakça olduğundan şüphe etmediğimdir ukala vakitlerimde..
hakkaten çok isterdim bir kitap okudum hayatım değişti, bir film izledim kaderim geliştili cümleler kurmak..

empati dediğin, zaten asl'ın aynadaki aksi.. ki o görüntü de zaten asl'a 2x miktar uzaklıkta şerefsiz.

yani kaynak sensen, anlam neden sende olmasın?
anlamlandırma kabiliyetin gördüklerinle gelişir eyvallah..
ancak, eldeki tüm alet edevat ve formülü üzerinde kullanabileceğin tek kaynak kendinsin..
başkalarının hayatlarından yahut hayallerinden kimseye yeni bir hayat çıktığı görülmemiş..

kendine sığın kendine güven.
oku, dinle, seyret. suyunu em. pozasını bırak ve yürümeye devam et.
önce hüplet sonra gümlet."

(mock caterpillar, 14.02.2009 01:39


"hayati anlamada kitaplarin faydasi olmadigini iddia eden birinin, omru boyunca 100den fazla kitap okumus olduguna asla inanamam.

aynaya her baktiginda kimi gordugunu cat anlayabiliyor musun? arkadaslarinla sohbet ederken duygularini hissedebiliyor musun? gundelik hayatin her bir kosesine yayilmis onlarca ufacik, masum, kendi halinde cumlenin gercekten de gorundugu kadar hafif oldugunu mu saniyorsun yoksa?

hayatin anlamini kimse bilemez, oyle bir anlam yok zira. bir milyon sayfa da okusan alt tarafi basit bir insanoglusun. ama kendini anlamada kitaplar luzumsuzdur, eksikliktir vesairedir diyene en fazla aciyabilirim."
m g

3 yorum:

farawaysoclose dedi ki...

ikinci hayatında kendine şarkı adı seçen biri olarak, çok hak veriyorum sana!!

bir de tavsiye: The Reader. müthiş bir film. "okuyucu" her cümle okuduğunda ayrı bir hüzün kapladı içimi.

malumafatrus dedi ki...

istanbul'a döner dönmez izleneceklerin arasına ekliyim. Zaten Mart ve Nisan'ı film ayları olaak seçtim. Okuyup, bolca film izliyeceğim, sonra da inşallah yeni bir iş bulup, farklı bir yolun heyecanı ile hayati faaliyetlerimi renkli hale getireceğim.

guvenek dedi ki...

:)))))