13 Aralık 2008 Cumartesi

"başka yer başka zaman"


Uzay Heparı albümü sebep oldu, Müslüm Gürses'in Mucize ve Buluşma albümü aklıma düştü. Blogda dile getirdim mi bilmem ama space'imde çok yazdım, Murathan Mungan'a ilişkin özel bir hissiyatım var. En çok ve aslında bütün olarak düşündüğümde sevdiğim tek kitabı Yüksek Topuklar'dır. Ama öyle böyle değil, çok çok sevdiğim bir kitaptır kendisi. Bu kitap sebebiyle de sonraki Murathan Mungan eserlerini hep merak ederim. Müslüm Gürses için yapılan bu albümü de aynı sebeple merak ettim, işten bir arkadaşım cd.yi aldığında şarkıları hemen bilgisayarıma yükledim ve tahlillerimi yaptım.

Bundan öncesinde Müslüm Gürses şarkıları hakkında  pek fikriyatım yoktu aslında hala eski albümlerine ilişkin fikriyatım yok. Ama bence bu albüm, söz yazan kişilerin isimleri şarkıların orjinalleri ve Müslüm Gürses coverları ile acaip birşeydi. Pek değeri bilinmedi sanırsam, ya da ben idrak edemedim. O zamanda söyledim acaip şarkılar beğendim içinden, uzun süredir dinlemiyordum, bu hatırlama sayesinde tekrar dinlemeye başladım. Bu satırları okuyan çoğu kişinin şarkıları hiç dinlemediğine dair bir hissiyatım olduğundan da copy paste usulü şarkılardan bir buket sunmak istiyorum size.

Döndür Yolumdan ve Nilüfer'den hangisini daha çok seviyorum bilmiyorum. Yani bazen Döndür Yolumdan daha baskın, bazen Nilüfer.

Döndür Yolumdan'ın sözlerini kim yazdı emin değilim ama sanki Özgür Pamukçu diye atabilirim....

çok mu zor bu kadar mı zor başlamak bir aşka kollarında
kavuşmak dudaklarında
teninde biraz kor kaldıysa
tutkularıma
ne biçim bir aşk bu
bakıyorum gözlerine görüyorsun
tutuyorum ellerini
tutuyorsun

sen dene kaldı o zaman geriye
döndür
sapmayacak sandığım yolumdan beni döndür
söndür
içimde yanan bu kör inadı aşkınla söndür
hadi beni döndür yolumdan döndür

Şarkının bence en can alıcı kısmı " sapmayacak sandığım yolumdan beni döndür" mısraları. Yani insan ne kadar atıp tutsa da her doğru birgün yanlış olabilirmiş, tüm şaşılmaz denilen insanlar şaşabilirmiş gibi geliyor bana bu şarkıyı dinledikçe....

Nilüfer'in sözleri Murathan Mungan ve Sunay Özgür'e ait ki, MM bir kez daha ben bu işi bilirim diyor zaten. Sözler kesinlikle olağanüstü. Bunca zaman MM şarkılarını sadece Yeni Türkü söyledi diye hayıflanıyorsunuz hatta. ( başka bir kanıt için bknz. Söz Vermiş Şarkılar)

zamanin eli degdi bize
çoktan degisti her sey
ayni degiliz ikimiz de
zaaflarina bir gece
hatalarina bir nilufer
sevgisizligine bir kalp verdim
artik geri ver, geri veremezsin aldiklarini
artik geri ver, geri verilmez hicbir yanilgi
yokluğuma emanet et sen de benden kalanlari
her seyi al bana beni geri ver, bir sansim olsun
başka yer baska zaman
sensiz ömrüm olsun
her seyi al bir sansim olsun
başka yer baska zaman
sensiz ömrüm olsun
her seyi al...
sensiz ömrüm olsun...

Neyse efendim...Zaten tatil bitmiş, iş için her gün şehirlerarası yolculuk yapacağım, 1 haftada tüm herşeyi sildiğimden de hayat gerçeği ile yüzleşeceğim, bu dertlere bu şarkılar gider, ben de " baba büyüksün" modelinde yarım jilet kıvamına gelerek kendimi uyuştururum...Sizin bu kadar derdiniz yoksa daha hafif etkilerle dinlersiniz şarkıları ki, asıl doğrusu da bu olacaktır zaten.

1 yorum:

Fery... dedi ki...

hala sesine katlanamadığımı ama bahsi geçen her şarkının başka seslerde çok dinlenesi olduğunu bundan önce söylediğim gibi yine söylemek istedim... Murathan Mungan ise... sade, yalın, gerçek, tam... o kadar işte... erkek dediğin çocuk irisi_yüksek topuklar...