26 Kasım 2008 Çarşamba

"İstemediğin şeyleri, başka birileri istiyor diye isteme"


Kendi kendime tavsiye;

Aşağıda bahsi geçen iki kitabı da oku, Statü Endişesinden ders al ama Çalışmanın mutluluğu ve sıkıntısı'ndan mutluluk kısımlarını not al, sıkıntıları için sende kitap yazabilirsin unutma:)
"Soru: İnsan Neden Çalışır?"Geçen hafta Serdar Turgut’un da yazdığı Alain de Botton’un Statü Endişesi adlı kitabını okuyup bitirdiğim gün hayattan birkaç milyon dolar tasarruf etmiştim. Hayatımı dramatik bir şekilde değiştirmemi sağlamıştı bu baş yapıt. “İstemediğin şeyleri, başka birileri istiyor diye isteme.” Statü Endişesi’nden öğrendiğim buydu. Felsefi anlamda aydınlanmamı bir kenara bırakacak olursak, dediğim gibi, ciddi bir servet vurmuştu sanki; sahip olduklarımın farkına varmıştım!


Şimdi üstadın yeni kitabı Çalışmanın Mutluluğu ve Sıkıntısı’na (Sel Yayıncılık) sarmış durumdayım. Umarım kitabı bitirdiğim zaman, bu kez de çalışmak zorunda olmayacağımın farkına varırım. Gerçi global krizin, global işsizlik uzantılarını yavaş yavaş görmeye başladığımız bu dönemde belki de çalışma hayatının bana ihtiyacı kalmaz!Kitap daha iyi bir zamanda piyasaya çıkamazdı anlayacağınız. Bana uygun iş hangisi? Yeteneklerimi en çok hangi işte gösterebilirim? Kariyerimi nasıl planlamalıyım?Kendimize sürekli sorduğumuz, ve önümüzdeki dönemlerde daha da sık soracağımız bu soruların yanıtlarını bulmaya çalışıyor Alain de Botton. Ve bunu yaparken de Ferrari’sini satan sidikli denyonun sığlığına düşmüyor. Roket mühendisinden girin, liman işçisinden çıkın; çok farklı iş kollarındaki insanları gözlemleyen Alain de Botton gene ezber bozacak gibi geliyor bana. Düşünmeye ve kabullenmeye mecaliniz varsa bu kitabı kaçırmayın derim.


MAnsur Forutan

2 yorum:

Adsız dedi ki...

benim aklıma hep kendi istemedikleri halde masterli olmak gerekli diye okulda gaza gelip sonra 28 yasında hayatı yakalamaya calisanlar geliyor..
bence her insanin bi yol haritası ve amacları olmalı.. bi yerlere not etmeli bunları ve sıkıstıgında hayatta bi yerde tıkandıgında açıp bakabilmeli..
herkes ama herkes düsüyor bu hataya istemedigimiz sevmediğimiz bir işte yönetici olmaya çalışırken buluyoruz kendimizi

fuhrerschein

özkan dedi ki...

"ferrarisini satan denyo"
insanın yıllardır dediği bir şeyi mansur gibi sevdiği saydığı bir aklıselimin de uluorta paylaşması ne zevk